Dla niektórych osób modelarstwo kończy się na ukończeniu pięknego modelu pojazdu lub sklejeniu figurki. Na konkursach modelarskich widzimy je potem stojące na … blacie stołu, co znacznie zmniejsza realizm przedstawionej sytuacji. Dopiero umieszczenie modeli i figurek na dioramie sprawia, że zaczynają one opowiadać historię.

Modelarskie opowieści

Dobra diorama charakteryzuje się tym, że gdy na nią spojrzymy, od razu czujemy się widzem w centrum akcji. Elementy, które się na nią składają, to scenografia, natomiast figurki są niemymi aktorami. Dioramie sens nadaje także tytuł.

Pokazują one na przykład ciężki, żołnierski los, uszkodzenia pojazdów i ich naprawianie, a także przerażenie cywilów, którzy kryją się przed żołnierzami. Częstym motywem jest łączenie pojazdów z elementami cywilnej architektury. Najwięcej uwagi przykuwają niecodzienne dioramy – zatopione lub bardzo mocno uszkodzone pojazdy, gruzy, przewrócone konstrukcje. Najważniejszy jest pomysł twórcy.

Diorama panther

zdjęcie: wikipedia

Jak zrobić modelarską dioramę?

Wykonanie dobrze wyglądającej dioramy może się zacząć od zakupu gotowej podstawy (którą później poprawimy). Najbardziej zaawansowane osoby tworzą wszystkie elementy od początku, dzięki czemu uzyskują wielkim nakładem pracy rewelacyjny efekt. Do tego celu wykorzystuje się na przykład gotowe, miniaturowe cegły, płytki chodnikowe, druty kolczaste i ławki. Następnie modelarz nakłada na nie farby i efekty starzenia (weathering), dzięki czemu wyglądają one na starsze o kilka lat. Uzyskanie efektu wojennych zniszczeń jest jeszcze trudniejsze, gdyż wymaga zniszczenia elementu w taki sposób, by wyglądało to realistycznie. Taka diorama znacznie bardziej przyciąga wzrok, niż sielankowe miasteczko bez śladu brudu. W sklepach modelarskich znajdziesz specjalne preparaty do tworzenia efektów.

Pojazdy w dioramie – modelarstwo najwyższych lotów

W tak zaaranżowanej dioramie można umieścić pojazdy i figurki. One także muszą zostać nieco postarzone. Do tego celu należy przeznaczyć modele, które udało nam się skleić najlepiej, albo użyć modelu z niedociągnięciami i tak go ustawić, żeby nie było ich widać. Nie zapominaj o tym, by dołożyć kilka elementów, które zwiększą realizm – może to być pies na łańcuchu, albo porozrzucane beczki – masz nieograniczony wybór i tylko od ciebie zależy, co będzie wyglądało najlepiej.