Dla jednej osoby modelarstwo kojarzy się z pojazdami z czasów wojny, dla innej zaś będzie to sklejanie modelu nowoczesnego auta lub samolotu. Modele są różne, ale wszystkie osoby, które składają modele łączy jedna pasja.

Pierwsze modele

Modelarstwem zajmują się przede wszystkim mężczyźni. Złożenie modelu to zadanie i wyzwanie, które pozwala kształtować charakter. Uważaj na to, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli wybierzesz zbyt trudny model, szybko zobaczysz, że jego składanie nie idzie zgodnie z instrukcją. Lepiej jest wybrać coś łatwiejszego. Tyczy to się każdego rodzaju modeli. Znacznie większą satysfakcję będziesz miał ze złożenia prostego modelu i jest wtedy mniejsza szansa, że porzucisz wyzwanie. Zwykle po kilku latach od rozpoczęcia sklejania śmiejemy się z naszych pierwszych, krzywych modeli, ale bez nich, nie moglibyśmy się nauczyć tego, jak składać trudne pojazdy.

P-11c

zdjęcie: wikipedia

Modelarstwo jako sposób na poznawanie nowych ludzi

Ludzie zajmujący się modelarstwem to nie tylko samotnicy zaangażowani w swoją pracę i chowający swe prace przed światem do gablot. Mnóstwo osób uczestniczy w zlotach modelarzy, a w miastach są też kluby, w których uczestnicy chwalą się swoimi dokonaniami i pokazują najciekawsze techniki. Bardzo intensywnie działa także społeczność internetowa, wymieniająca pomysły na forach i blogach. Dzięki temu można rozwijać swoją pasję także wtedy, gdy mieszkamy z dala od dużego miasta. Oferta sklepów internetowych umożliwi nam zakupy niezbędnych narzędzi i farb, a także modeli.

Dlaczego modelarstwo jest wciąż popularne?

To przewrotne pytanie, ale modelarstwo to szansa na oderwanie się od komputera i telewizora. To hobby wymaga od nas silnego charakteru i sporej wiedzy – bez tego nie uda nam się dokończyć modelu. Sklejając model uczymy się konstrukcji maszyn i doskonalimy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Modelarstwo ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – walory edukacyjne. Z każdym modelem dostarczany jest jego opis i zastosowanie, dzięki czemu uczymy się o konkretnym okresie historii. Trudno znaleźć równie ciekawe połączenie nauki i zabawy. Modelarstwo to także tworzenie, a nie tylko działanie odtwórcze.

South-Goodwin

zdjęcie: wikipedia

Modelarstwo jest popularne także dlatego, że czas, które w nie inwestujemy, zwraca się. Z każdym złożonym modelem umiemy robić to coraz lepiej i możemy sięgać po większe, bardziej skomplikowane projekty.