Modelarstwo kartonowe daje najwięcej satysfakcji – gdy zaczynamy, mamy przed sobą jedynie kilka kartek kartonu z narysowanymi elementami. Po wielu godzinach pracy zamieniają się one w model. Dzięki temu jego ukończenie jest prawdziwym powodem do dumy.

Zalety modelarstwa kartonowego

Modelarstwo kartonowe jest znacznie tańsze niż inne rodzaje sklejania. Cena najbardziej skomplikowanych, dużych modeli wynosi około 100 złotych, a większość jest wielokrotnie tańsza. Modelarz może wybrać sobie ulubiony klej (wodny, kauczukowy, cyjano-akrylowy). Przed sklejeniem modelu możemy powielić rysunki na własne potrzeby i skorzystać z nich jeszcze raz, gdyby część uległa zniszczeniu.

kartonówka

Niektóre elementy można wykonać z innych materiałów, takich jak drut, plastiki, metal. Modelarze dokupują także elementy po to, by ich modele wyglądały atrakcyjniej. Tyczy się to na przykład elementów wycinanych laserowo, takich jak wręgi okrętów, i stalowych – działa karabinów, gąsienice czołgów. Wszystko to wpływa na uatrakcyjnienie modelu. Modele kartonowe są znacznie tańsze od plastikowych, jednak ich sklejanie zabiera więcej czasu.

Społeczność modelarzy

Ludzie, którzy złapali wirusa modelarstwa kartonowego uczestniczą w zawodach, wypowiadają się na forach i opisują prace nad swoimi modelami w recenzjach. Na rynku jest kilka wydawnictw, które wydają modela kartonowe, a do najsłynniejszych z nich należy Mały Modelarz. Można także sprowadzać je z innych krajów.

Modelarstwo kartonowe redukcyjne

Wielu doświadczonym modelarzom nie wystarcza samo sklejanie samolotów czy też czołgów i starają się oni uatrakcyjnić swoje dzieło. Do tego celu używa się farb i innych substancji, które sprawiają, że model wygląda jak prawdziwy. Takie działanie nazywa się weathering i polega na umieszczaniu na modelu imitacji rdzy, zadrapań, kurzu, błota. Dzięki temu przestaje wyglądać jak zabawka i znacznie lepiej pasuje do dioramy. Podstawą do weatheringu powinno być odpowiednie pomalowanie modelu kartonowego. W przypadku każdego modelu karton ma określony kolor i jego przemalowanie na inny (oczywiście zgodnie z rzeczywistością i paletą RAL) to nowy etap pracy. Świetnie wyglądają także elementy pomalowane tak zwanym metalizerem, który pozwala na uzyskanie efektu metalu. Wygląda to znacznie lepiej, niż zwykły, szary kolor papieru, który ma za zadanie naśladować metal. Następnie takie elementy można polerować.