Modelarstwo tego typu kojarzy się przede wszystkim z ogromną dioramą pokazującą miasto poprzecinane licznymi liniami kolejowymi. Nie odbiega to zbytnio od rzeczywistości, ale takie hobby wymaga od modelarza ogromnej wiedzy i zasobnego portfela i niewiele ma wspólnego z beztroską.

Początki modelarstwa kolejowego

Modelarstwo kolejowe zaczęło się w Anglii – pierwsze modele były bardzo duże jak na dzisiejsze standardy. Następnie ten pomysł podchwyciły firmy produkujące zabawki, z których pierwszy był Marklin.

Około roku 1930 ten rodzaj modelarstwa bardzo się rozpowszechnił i produkcją kolejek i małych wagonów zajęły się kolejne firmy. Szybko pojawiły się nowe, mniejsze skale, które pozwoliły na zabawę osobom z nie tak dużymi mieszkaniami.

modlarstwo-kolejowe

zdjęcie: fotolia

Nie tylko kolekcjonowanie

Modelarstwo kolejowe to przede wszystkim budowanie dioram, przedstawiających fragmenty miast, wsi i elementy infrastruktury kolejowej. Tory są zasilane prądem, który następnie doprowadzany jest do silników lokomotyw, co pozwala na ich poruszanie się. Dioramy można kupić także gotowe. Pociągami steruje się za pomocą pilota cyfrowego lub analogowego. Alternatywą dla takiej formy modelarstwa jest składanie modeli lokomotyw z kartonu. Co prawda, nie poruszają się, ale dają ogromną frajdę podczas sklejania. Modele kartonowe lokomotyw kosztują znacznie mniej niż najprostsza kolejka z metalu i można je ustawić na tak samo dobrze prezentującej się dioramie. Można także skleić model wojskowego wagonu transportowego i użyć go jako podstawy dla pojazdu – będzie prezentować się świetnie.

Modelarstwo kolejowe – co wybrać?

Nowoczesne zestawy do sterowania kolejką dają ogromną radość. Pilot służy do sterowania kilkoma pociągami jednocześnie, mogą one wydawać dźwięki i wypuszczać dym. Najlepsze zestawy można nawet podłączyć do komputera lub tabletu i za jego pomocą przełączać zwrotnice i ustawiać prędkość maszyn.

W sprzedaży są także modele kolejek elektrycznych, które są przeznaczone dla dzieci. Także pozwalają na sterowanie pociągiem i są wytrzymalsze na upadki.

Zestawy analogowe są tańsze i można je z czasem rozbudować o sterowanie cyfrowe, dlatego warto od nich zacząć. Ważna jest też firma, która wyprodukowała kolejkę – model musi posiadać polską instrukcję i gwarancje. Ponieważ części się wycierają, warto wybrać taką firmę, która oferuje ich łatwą dostępność.