Sklejanie modeli z plastiku jest obecnie najpopularniejszą formą modelarstwa. Wpływa na to między innymi dobra dostępność modeli w przystępnych cenach, coraz tańsze narzędzia do obrabiania plastiku (które nie są zwykle konieczne) i duża ilość poradników, które znajdziemy w sieci.

Co tak przyciąga w modelarstwie plastikowym?

Najwięcej osób decyduje się na modelarstwo dlatego, że widziało już wcześniej efektownie wyglądające pojazdy. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na wygląd modelu, jest jego dokładne sklejenie. Nawet w przypadku modeli najlepszych producentów zdarzają się niedociągnięcia w elementach i trzeba je usunąć za pomocą szpachli lub spiłować nadmiar plastiku. Modele plastikowe są prostsze w sklejaniu, niż te z kartonu, gdyż części są od razu uformowane i łączy się je ze sobą. W przypadku modeli z kartonu część trzeba wyciąć, ukształtować i dopiero skleić. Często potrzebne jest też podklejenie jej kartonem o odpowiedniej grubości.

  kit for assembling white plastic airplane model with scheme

zdjęcie: fotolia

Modelarstwo plastikowe – co się skleja?

W modelarstwie plastikowym najpopularniejsze są modele pojazdów wojskowych i cywilnych (historyczne i współczesne), statki, samoloty, figurki i dioramy, czyli całe, aranżowane sytuacje, najczęściej z czasów wojny. Pojazdy przedstawiane są w różnych skalach. Zależy ona od tego, jak duży jest pojazd w oryginale. Im bardziej zostanie zmniejszony, tym bardziej atrakcyjny cenowo będzie model dla klienta.

Sklejanie figurek plastikowych

O ile w modelarstwie kartonowym możemy spotkać się jedynie z pojazdami, samolotami, statkami i budynkami, o tyle sklejanie plastiku daje więcej możliwości. Przykładem jest możliwość sklejania figurek. Powodzeniem cieszą się zarówno figurki przedstawiające znane postacie historyczne, jak i figurki zwykłych żołnierzy i postaci fantastycznych. Figurkę można skleić znacznie szybciej, niż model pojazdu i zajmuje ona mniej miejsca na półce. Najwięcej czasu zajmuje jej pomalowanie i cieniowanie po to, by wyglądała jak prawdziwa. Figurki żołnierzy są zwykle wykorzystywane w dioramach, ale ich skala zwykle nie pozwala na oddanie szczegółów.

Podsumowując – modelarstwo plastikowe jest wszechstronną formą spędzania wolnego czasu. Mogą się nim zająć zarówno osoby, które mają go dużo, jak i Ci z nas, którzy są ciągle zajęci i szybko chcieliby skleić ładny model, który będzie się dobrze prezentować na półce.