Modelarstwo RC bierze swoją nazwę od zdalnego sterowania, ang. Radio Control, gdyż polega na sterowaniu samolotem, samochodem lub statkiem za pomocą kontrolera trzymanych w dłoni. Mechanika modelu reaguje na wychylenie gałek i powoduje zmianę położenia pojazdu.

Różne podejście do modelarstwa RC

Modelarstwo RC może polegać zarówno na kupieniu modelu i zabawie, jak i na samodzielnym złożeniu go od podstaw. Nie ma wątpliwości, że ta druga metoda daje znacznie więcej satysfakcji, ale początkujący modelarz sobie z nią nie poradzi. Model powinniśmy kupić w profesjonalnym sklepie modelarskim, musi on posiadać wszystkie elementy niezbędne do stworzenia latającego lub jeżdżącego pojazdu. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, wybierzemy sobie odpowiednie części.

model-zdalnie-sterowany

zdjęcie: fotolia

Wybór modelu

W sklepach można kupić modele napędzane na różny sposób – popularne są zarówno niewielkie silniki spalinowe, jak i elektryczne. Silniki elektryczne mają podobną moc do spalinowych i są łatwiejsze w obsłudze, jednak ich zasilanie jest droższe. Do silnika benzynowego wystarczy dolać benzyny (której kosztów przy tak małym zbiorniku paliwa nawet nie odczujemy), natomiast w silniku elektrycznym należy wymienić baterie.

Modelarstwo RC samochodowe – jak wybrać?

Modelarstwo RC często zaczyna się od zobaczenia samochodu na półce supermarketu, jednak znacznie lepiej jest dopłacić kilka złotych i kupić go w sklepie z modelami. Będzie trwalszy, a sprzedawca podpowie nam, w jaki sposób należy dbać o samochód.

Najpopularniejsze są dwa typy samochodów RC – On-Road (czyli do szybkiej jazdy po płaskim terenie) i Off-Road – (do jazdy po każdym terenie). Pamiętaj o tym, że nawet najgroźniejsze kolory, w jakie wymalowany jest twój model, nie pomogą mu w pokonywaniu zakrętów – liczy się silnik, układ sterowania i koła.

Jaki samolot RC na początek?

To samo tyczy się samolotów – najpiękniejszy model rozbije się przy pierwszym lądowaniu, jeśli nie będziesz umiał posadzić go na ziemi. Na początek kup tani samolot i na nim popełniaj swoje pierwsze błędy. Z czasem nauczysz się pilotażu i być może będziesz mógł stworzyć własny model, z części, które kupisz w sklepie modelarskim. Przedtem jednak musisz dowiedzieć się, czego potrzebujesz od samolotu i jakie są oczekiwania. Modelarstwo RC to najbardziej dynamiczny rodzaj modelarstwa, który zachęca do spędzania czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu.

Zobacz też okręty – modele RC