Modelarstwo polegające na sklejaniu figurek to świetny sposób na poznanie historii i nauczenie się dążenia do celu. Dzięki temu hobby możemy zbudować miniaturowe zastępy wojsk, lub postawić sobie na półce popiersie słynnego generała. Figurki są wykonywane z plastiku, żywicy poliuretanowej lub metalu. Podobnie, jak modele pojazdów, figurki są tworzone w różnych skalach. Im większa figurka, tym zwykle wyższy koszt.

Modelarstwo – jakie figurki wybrać?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOferta sklepów modelarskich jest naprawdę bogata. Można znaleźć w nich zarówno bohaterów z kinowego ekranu (jak na przykład King Kong, Brudny Harry), żołnierzy z różnych epok (od starożytności do współczesności), a także słynnych osób, które można znaleźć na kartach encyklopedii. Możesz skleić na przykład figurkę przedstawiającą twojego ulubionego generała lub pilota.

Mnóstwo jest też figurek fantasy, które przedstawiają bohaterów znanych z gier komputerowych, książek i filmów. Jak widać, sklejanie modeli postaci jest równie interesujące, co pojazdów i pozwala na zapoznanie się z historią wszystkich epok. Nie wymaga tak dużo cierpliwości, gdyż nawet najbardziej skomplikowana figurka zawiera tylko kilkanaście części.

figurka rycerza, zdjęcie W. Bułhak

Sklejanie figurek – przykazania modelarskie

W przypadku sklejania modeli figurek stosujemy tradycyjne zasady, obowiązujące amatora modelarstwa. Należy wycinać tylko te części, które będziemy wykorzystywali i trzeba uważać na to, by ich nie połamać. Bardzo często na figurkach plastikowych pojawia się schodek, który jest wadą odlewu. Musimy go usunąć za pomocą noża lub pilnika. Ważne jest dobranie odpowiedniego kleju, bo polistyrenu nie skleimy w ładny sposób za pomocą kleju błyskawicznego. Kleje modelarskie rozpuszczają delikatnie plastik, dzięki czemu dwie połówki są trwale związane. Z czasem na pewno nabierzesz wprawy.

To, co najlepsze w modelarstwie – malowanie figurki

Po sklejeniu modelu figurki masz ochotę na jej pomalowanie i wtedy pojawia się odwieczny problem niecierpliwego modelarza. Malowanie należy przeprowadzać na bieżąco, gdy po sklejeniu nie będziesz mógł tego zrobić tak dokładnie. W wielu zestawach z figurkami znajdują się od razu farby, które pozwalają na pomalowanie ich w taki sposób, jak to przewidział twórca. Znacznie lepiej jest wybrać własne kolory i pomalować figurkę po swojemu, ale zgodnie z prawdą historyczną.