Podczas sklejania modeli plastikowych popełniamy często błąd polegający na tym, że zbyt szybko zabieramy się do wycinania części i robimy to niedokładnie. W rezultacie dochodzi do tego, że masz wiele części wyciętych z ramek i nie masz pojęcia, jak je złożyć. Z tego poradnika dowiesz się, w jaki sposób zabrać się do sklejania, by w rezultacie ukończyć model.

Zanim zaczniesz sklejać

W pierwszej kolejności rzuć okiem na instrukcję i zobacz, które części należy wyciąć najpierw. To dobra okazja, by zobaczyć, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie ramki pokazane w instrukcji. Warto przygotować sobie małe pojemniki lub pudełka na narzędzia i sklejone elementy. Dzięki temu zachowasz porządek.

 プラモデルの製作

Zdjęcie Fotolia

Wycinanie części

Jeśli masz już duże doświadczenie w sklejaniu modeli, będziesz wiedział, od czego chcesz zacząć – procedura jest zwykle taka sama w przypadku pojazdów tego samego rodzaju. Osoby początkujące powinny kierować się instrukcją i wycinać poszczególne elementy według niej. Staraj się odcinać elementy bardzo delikatnie, raczej przy ramce, niż przy samym modelu. Następnie odetnij nadmiar plastiku skalpelem, także zachowując właściwą odległość od elementu. Pamiętaj o tym, że wyłamywanie delikatnych elementów spowoduje ich zniszczenie.

Wycinaj dziennie tylko tyle części, ile zdołasz skleić, dzięki czemu nie zagubisz się w pracy. Niektórzy modelarze lubią sobie urozmaicać pracę i jednocześnie sklejają dwa modele. W takim przypadku dbałość o porządek jest szczególnie ważna.

olfa-model

Zdjęcie www.olfa.pl

Usuwanie nadmiaru plastiku

Teraz musisz wyrównać element, ponieważ znajdują się na nim pozostałości ramki. Najlepiej jest wykończyć element za pomocą pilnika i następnie papieru ściernego. Doświadczeni modelarze po prostu bardzo precyzyjnie odcinają nadmiar plastiku nożem. Jeśli przy tym się pomylisz, możesz uzupełnić powstałą dziurę za pomocą szpachlówki.

W przypadku wszystkich rodzajów modeli obowiązuje zasada kilkukrotnego przymierzania elementów przed sklejeniem. W przypadku modelu plastikowego części mogły się wygiąć podczas formowania, lub pozostały na nich ślady formy. W pierwszym przypadku modelarz może poradzić sobie z wygięciem dzięki wsadzeniu elementu do ciepłej wody i ukształtowania go delikatnie w odpowiedni sposób. Wszelkie braki plastiku wypełniamy szpachlówką, a następnie szlifujemy. Z nadlewkami rozprawiamy się w sposób opisany wcześniej.