Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać swoje pierwsze modele do sklejania. Dzięki poradnikowi nie rozczarujesz się wtedy, gdy nie uda Ci się skleić zbyt trudnego modelu.

Na co zwrócić uwagę?

Cena

Ceny modeli zaczynają się od kilku złotych, natomiast najdroższe kosztują mała fortunę. Osoby początkujące muszą zdawać sobie sprawę z tego, że model może nie zostać dokończony, dlatego lepiej jest wybrać tańszy pojazd. Gdy już skleiłeś kilka modeli, możesz próbować z coraz bardziej skomplikowanymi pojazdami.

Worried man retro portrait

Skala

Przy wyborze modelu kieruj się jego skalą. Sklejenie statku w skali 1/35 zajmie początkującej osobie bardzo dużo czasu. Zaczynaj od małych skal, a gdy chcesz sklejać większe modele zobacz, czy masz wystarczająco dużo miejsca w swoim warsztacie.

Złożoność modelu

Modele różnią się znacznie poziomem detali. Niektóre składają się z tysięcy części, które trzeba dopasować, natomiast inne są uproszczone i detale są po prostu wytłoczone na większych elementach. To znacznie upraszcza pracę.

Jakość

Na podstawie opakowania trudno ocenić, czy dany model jest wysokiej jakości. Warto najpierw poczytać o nim na forach internetowych i sprawdzić, czy inni modelarze nie mieli problemów przy sklejaniu. Tańsze modele są zwykle nieco niższej jakości od tych najbardziej złożonych.

Temat

Powinieneś sklejać te modele, które Cię interesują i wzbudzają Twoje emocje. W przeciwnym razie nie uda Ci się dojść do końca budowy i malowania, lub zrobisz to niedbale. Kolekcjonuj te modele, które mają interesującą historię – często możesz kupić na przykład samolot konkretnego pilota lub statek o historycznej nazwie. To zachęca do sklejania.

Malowanie

Osoby początkujące mogą mieć problem z pomalowaniem modelu w panterkę, dlatego lepszym wyborem będzie wybranie jednolitego malowania. Bardzo irytujące jest to, gdy skończymy sklejać model, a potem oszpecimy go w trakcie malowania.

Problemy w różnych rodzajach modeli

Jak wybrać model samolotu lub helikoptera?

Wybierając taki model zobacz na zdjęciu, jak duża jest powierzchnia szyb w kabinie. Im jest ich więcej, tym sklejanie wymaga większej uwagi – szyby można pobrudzić klejem lub podrapać. Z tego powodu helikoptery nie są dobrym rozwiązaniem na początek. Znacznie trudniejsze do sklejania są też samoloty dwu lub trzypłatowe, dlatego nie poleca się ich tym osobom, które dopiero zaczynają przygodę z modelarstwem.

Pojazdy wojskowe na początek

W przypadku pojazdów wojskowych, warto unikać modeli z dużą ilością szyb. Bardzo trudne są też modele półotwarte i modele gąsienicowe (duża ilość małych elementów). Więcej problemów sprawiają też pojazdy wieloosiowe. W wyborze kieruj się prostotą.

Samochody i motocykle

Składają się często z elementów wykonanych z różnych materiałów, takich, jak plastik, elementy chromowane i guma, a wbrew pozorom, ich sklejenie nie jest proste. Bardzo trudne jest też idealne pomalowanie modelu w taki sposób, który przypomina lakier. Gdy interesuje Cię sklejanie pojazdów, rozważ zakup prostego zestawu.

Statki

Wszystkie modele statków są pomalowane na wiele kolorów i potrzeba dużej precyzji, by pięknie odwzorować linię wodną. Prostszym wyborem jest kupienie modelu, który pokazuje jedynie górną część statku, a pozostała część jest ukryta w „wodzie”.

W przypadku bardzo małych modeli statków musisz zamontować precyzyjnie maleńkie elementy, co sprawia wiele problemów. W średnich i dużych, mamy do czynienia z dokładniejszym odwzorowaniem, dlatego pracy jest jeszcze więcej. Generalnie, statki są przeznaczone dla bardziej doświadczonych modelarzy.