Miłośnicy modelarstwa, którzy pragną mieć okręt (niezależnie od tego, czy to okręt podwodny, czy zwykły), którym można sterować falami radiowymi, mogą mieć problem z kupieniem go w sklepie. Pojawiają się one w ograniczonej ilości i ich koszt jest niewspółmiernie wysoki do ceny podzespołów, które znajdują się w modelu. Jedynym odstępstwem od tej normy są pomalowane w krzykliwe kolory motorówki i … łodzie stosowane przez wędkarzy do zanęcania. Jeśli szukasz modelu statku wojennego, zawiedziesz się.

RC - model okrętuZrób to sam – modelarstwo okrętowe RC

Z tego powodu w Polsce jest kilka osób, które zajmują się wstawianiem do modeli plastikowych takich elementów, jak silniki, odbiorniki i sterowniki, pozwalające na sterowanie okrętem na wodzie. Prace zaczynają się od uszczelnienia kadłuba modelu i usunięcia z jego środka zbędnych wręg, które zabierają miejsce. Następnie modelarz montuje w środku zasilanie i odbiorniki. Okrętem steruje się w taki sam sposób jak w oryginale – za pomocą sterów, które odchylają się.

Dodatkową trudnością w przypadku takich modeli jest brak odpowiednich akcesoriów. W produkcji nie ma sterów czy też elementów, które nimi poruszają, dzięki czemu przed modelarzem pojawia się dodatkowe wyzwanie. Systemy z innych modeli (na przykład samochodów) należy dostosować do potrzeb projektu i je wdrożyć.

Modelarz nie jest ograniczany żadnymi schematami ani zaleceniami producenta. Model można wyposażyć na przykład w działa, lub w diody LED, które będą naśladowały światła na statku i świetnie zaprezentują się w nocy.

Modelarstwo schodzi na głębokość peryskopową

Równie mało popularne są modele okrętów podwodnych. W ich przypadku największym problemem jest stworzenie systemu balastowego, który pozwala mu zejść na odpowiednią głębokość. Można je kupić w zagranicznych sklepach modelarskich, ale ceny są wysokie. Polscy modelarze najczęściej radzą sobie samemu i konstruują je w warsztacie.

Podsumowując, sklejony, plastikowy model, który kurzy się na półce, może być podstawą do stworzenia czegoś znacznie ciekawszego. Modele RC tego typu dają najwięcej frajdy, gdyż do ich stworzenia potrzebna jest wiedza i stosowanie prób i błędów. Gdy okaże się, że model dobrze poradzi sobie na wodzie, odczujemy wielką satysfakcję. Na wszelki wypadek lepiej zabrać ze sobą podbierak lub przyczepić do niego żyłkę.