Sklejanie modelu zaczynamy od zwykłego nożyka, linijki i nożyczek, a z czasem nasz warsztat się rozrasta. Warto zapoznać się z tym, jak prawidłowo wybrać wyposażenie szuflady.

Noże i nożyczki

Po pierwsze, warto zainwestować w dobre nożyczki. Ich wysoka cena szybko się zwróci dzięki trwałości i wygodzie pracy.

Większość modelarzy używa noży z odłamywanymi czubkami i skalpeli z wymiennymi końcówkami. Można je kupić w sklepach medycznych lub modelarskich. Przydatne są też noże specjalne, które posiadają na przykład równoległe ostrza lub ostrza o nietypowym kształcie. Przy zakupie dokup od razu zapasowe ostrza.

 nozyk-olfa

Nożyk modelarski Olfa (www.olfa.pl)

Zabezpiecz stół

Podczas sklejania modelu często dochodzi do porysowania stołu ostrzem, dlatego warto go zabezpieczyć za pomocą kawałka tworzywa sztucznego lub specjalnej maty. Jej zadaniem jest też ochrona ostrza przed stępieniem i poprawa wygody pracy. Najpopularniejsze są maty firmy OLFA, dostępne w kilku rozmiarach i o różnej wytrzymałości na przecięcie.

mata-olfa

Mata do cięcia Olfa (www.olfa.pl)

Przytrzymaj to

Przyklejenie niektórych elementów jest tak skomplikowane, że model trzeba przytrzymywać w kilku miejscach. Pomocny okazuje się wtedy statyw z dwoma uchwytami. Dzięki niemu ustawisz model w odpowiedni sposób. Są też statywy wyposażone w lupę, które są szczególnie pomocne wtedy, gdy mamy problemy ze wzrokiem.

Możesz kupić też lupę nagłowną, która jest znacznie wygodniejsza, od tradycyjnej. Małych elementów nie da się wkleić bez używania pęsety, a ich największy wybór znajdziesz w sklepach z wyposażeniem medycznym.

holder with coin

Zdjęcie fotolia.pl

Szlifowanie elementów i wiercenie

Podczas sklejania modelu często trzeba wyszlifować jakąś część. Do tego celu najlepiej użyć papieru ściernego (kup od razu kilka gradacji), a także pilników. Na początku zabawy z modelarstwem są to zwykle pilniki do paznokci, ale warto zainwestować w dobre iglaki.

Pracę bardzo przyśpieszają narzędzia elektryczne. Dzięki małej szlifierce wielofunkcyjnej z zestawem końcówek będziesz mógł zarówno wywiercić w modelu dziury, jak i go bardzo szybko wypolerować.

Malowanie

By pomalować model można użyć albo pędzli, albo aerografu. Pędzle kupisz w sklepach dla artystów i w modelarskich, natomiast aerograf najlepiej zakupić w sklepie modelarskim.

Wraz z upływem czasu twój arsenał akcesoriów będzie się powiększał, a ty sam nauczysz się tego, w jaki sposób wykorzystywać poszczególne akcesoria.

Airbrushing

Aerograf, zdjęcie fotolia.pl