Modelarstwo polegające na tworzeniu samolotów RC jest znacznie ciekawsze niż puszczanie latawców. Możesz kupić gotowy model w sklepie, a gdy będziesz wiedział, że taka forma hobby Ci odpowiada, zabierz się za zupełnie inną przygodę – tworzenie własnego modelu RC.

Modelarstwo RC – od czego zacząć?

Najwięcej problemów budzi kwestia wyboru pierwszego samolotu RC. Istnieją ich trzy rodzaje – RTF, ARF i Kit.

RTF to samolot „ze wszystkim”, który można śmiało posłać w powietrze od razu po wyciągnięciu z pudełka i skręceniu (modląc się później o szczęśliwe lądowanie).

ARF to model, który posiada jedynie silnik i regulatory lotek, ale nie ma akumulatora i sterownika.

Kupując zestaw Kit, otrzymamy jedynie konstrukcję samolotu, do której musimy zamontować pozostałe części. Dla osoby początkującej najlepszy będzie model RTF lub ARF. Przy zakupie zapytajmy się, jaki sterownik otrzymujemy w zestawie – najlepszy będzie czterokanałowy lub o jeszcze większej ilości kanałów.

Model samolotu RC

Powolna Cessna czy F16?

Samoloty górnopłatowe latają dostojnie i statecznie, przez co można je polecić wszystkim osobom zaczynającym dopiero przygodę z lataniem modelami RC. Można też wybrać szybowiec, który lata powoli i mniej efektownie, ale jego silnik można na chwilę wyłączyć i zaoszczędzić paliwo lub baterię. Dzięki temu radość latania trwa znacznie dłużej niż latanie zwykłym samolotem. Pozostałe typy samolotów są trudniejsze w obsłudze i sterowaniu, dlatego powinno się je wybierać w późniejszym etapie nauki latania.

Modelarstwo samolotowe RC – jak duży ma być model?

Model nie może być zbyt duży, gdyż powoduje to kilka problemów. Po pierwsze, musisz mieć dostęp do dużego pasa startowego. Po drugie, konieczne jest znalezienie miejsca w domu, a przechowywanie modelu o rozpiętości skrzydeł powyżej 1,5 metra jest kłopotliwe. Pojawia się także problem z przewiezieniem go na lotnisko.

Jakie paliwo stosować w modelarstwie RC?

Modele zasilane silnikiem elektrycznym są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie trzeba ich regulować. Ich cena jest tańsza około dwukrotnie, a jedynym minusem jest konieczność ładowania akumulatorów. Jeśli mamy kilka kompletów, możemy je naładować za pomocą akumulatora samochodowego. Silnik na paliwo płynne wymaga początkowo regulacji, ale to jedyny wybór, jeśli chcesz zajmować się modelarstwem samolotowym w profesjonalny sposób.