Samochody RC to dla młodych osób temat znacznie bardziej interesujący niż modelarstwo polegające na żmudnym sklejaniu elementów z kartonu. Przed dokonaniem zakupu musisz sprawdzić, czy kupujesz auto RC, czy zabawkę, która je udaje.

Modelarstwo RC – czym się różni zabawka od modelu

Zabawki sterowane radiem mogą nie różnić się wyglądem, ale modelarz z doświadczeniem od razu stwierdzi, czy kupuje wartościowe autko. Prawdziwe modele charakteryzuje to, że wszystkie części można dokupić lub wymienić na inne – mają swoje numery katalogowe. Dzięki temu można stworzyć swój własny model. W przypadku uszkodzenia zabawki, szanse na dokupienie części są zerowe.

rc toy car rally

zdjęcie: fotolia

Jaki rodzaj paliwa jest najpopularniejszy w modelarstwie samochodowym?

Samochody mogą być napędzane akumulatorowo lub silnikiem spalinowym na benzynę lub paliwo nitro. Benzyna jest używana stosunkowo rzadko, ze względu na mniejsze osiągi. Paliwo nitro jest drogie (korzystniej wychodzi prąd), a taki samochód jest głośny, wymaga obsługi i serwisowania silnika. Dobrym rozwiązaniem jest kupno auta z silnikiem elektrycznym i kilku akumulatorów.

Kolejny dylemat modelarski – rodzaj nawierzchni

Samochody RC dzielą się na szosowe i terenowe. Te pierwsze są szybsze i precyzyjnie skręcają, jednak nie można nimi jeździć po wybojach. Samochody terenowe poradzą sobie zarówno na drodze polnej, jak i na chodniku i ulicy, ale będą jeździć wolniej. Mogą mieć napęd na tylną oś lub na cztery koła.

Magia wyścigów – modelarskie wyzwania

Auta RC podzielono na kilka klas, dzięki czemu można porównać umiejętności zawodników. Te pojazdy, które uczestniczą w zawodach, są kupowane jako same podwozie, do którego montuje się odpowiednie elementy. Popularne klasy to 1:10 i mniejsze 1:12.

Zawody samochodów RC dają wiele emocji – każdy kierowca przygotowuje swoje auta do sezonu, montuje w nich najlepsze podzespoły i trenuje, by osiągnąć topowe pozycje. To także frajda dla widzów, którzy mogą stać blisko toru.

Obowiązują w nich zasady podobne, co w wyścigach prawdziwych samochodów – kierowcom notowane są najlepsze czasy okrążeń, jest też tabela wyników i sezon. To hobby, które daje szanse każdej osobie, która ma dużo samozaparcia i potrafi połączyć kilka odmiennych umiejętności – pasję techniczną, zręczność i zapał do treningu na torze. Na najlepszych czekają nagrody.