Nakładanie kalkomanii budzi wśród modelarzy niemal tyle samo emocji, co malowanie. Gdy jest ona nałożona w nieprawidłowy sposób, błyszczy się jej obramowanie, co nie wygląda naturalnie. Zobacz jak prawidłowo nakleić kalkomanie na model i poznaj zasady prowadzące do sukcesu.
Niezbędne narzędzia i dodatki
- woda destylowana
- nożyczki
- pędzelek
- waciki – patyczki higieniczne
- ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne
- Preparaty do kalkomanii, np Microscale SET i SOL
Oto kilka zasad, które pomogą Ci prawidłowo położyć kalkomanię:
- Zaplanuj sobie, jak będziesz nakładał kalkomanie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy jest ich dużo.
- Do namoczenia kalkomanii użyj wody destylowanej – jest tania i będziesz miał pewność, że po wyschnięciu nie pojawią się żadne zanieczyszczenia. Po każdej kalkomanii warto umyć naczynie, w którym ją namaczałeś.
- Wytnij kalkomanię nożyczkami zostawiając margines do chwytania.
- Złap kalkomanię pęsetą, następnie namocz ją w wodzie przez około 10 sekund i delikatnie ją wyjmij.
- Postaw kalkomanie na brzegu na kawałku ręcznika papierowego albo chusteczce. Dzięki temu odciągniesz z niej wodę. W tym momencie kalkomania może się nieco odkształcić.
- Zastanów się, jak nałożysz kalkomanię. Najłatwiej jest to zrobić na czystej, gładkiej powierzchni, dlatego wcześniej powinieneś się upewnić, że tak właśnie jest. Polakieruj model błyszczącym bezbarwnym werniksem (farbą przezroczystą) i po wyschnięciu zmyj drobinki kurzu.
- Przyłóż kalkomanię w odpowiednim miejscu, przytrzymaj pędzelkiem lub patyczkiem kosmetycznym jedną część kalkomanii i pęsetą usuń papier.
- Jeśli kalkomania jest kładziona na powierzchnię, na której znajdują się zagłębienia, warto użyć preparatu SET. Płyn SET nakłada się na model przed kalkomanią. Ułatwia on przyleganie i zmniejsza ilość pęcherzyków powietrza. Niektóre inne płyny do kalkomanii można stosować zarówno pod kalkomanię, jak i na nią (doczytaj instrukcję).
- Jeśli w dalszym ciągu pod kalkomanią jest powietrze, weź niewielki, bardzo ostry nożyk (najlepiej nowy) i zrób w tych miejscach dziurki. Potem ponownie użyj wacika z płynem SET. Uważaj – niektóre płyny są tak silne, że użyte w zbyt dużej ilości mogą spowodować zniszczenie kalkomanii.
- Na koniec możesz pokryć kalkomanie płynem SOL i koniecznie zostawić ja w spokoju na noc. SOL zmiękczy kalkomanie i naciągnie ją na drobne detale powierzchni i wygładzi.
- Po wyschnięciu kalkomanii warto wyczyścić model z resztek kleju, które mogły się pojawić podczas nakładania kalkomanii. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiej szmatki namoczonej w ciepłej wodzie.
- Gdy wszystko wygląda odpowiednio, możesz polakierować model za pomocą bezbarwnego, błyszczącego lakieru.
Zobacz też
Kalkomanie do modeli w sklepie Arma Hobby link
Poradnik kalkomanii do modeli klik
Zdjęcia – © 2014 armahobbynews.pl
Najnowsze komentarze