Sklejanie modeli jest skomplikowane dlatego, że składają się one z części wymagających odmiennego podejścia do tego procesu. Na rynku jest też wiele klejów, które różnie reagują z materiałem, dlatego rutyna jest niewskazana.

Najważniejsze zasady

Po pierwsze – zrób porządek z częściami

Początkujący modelarze sklejają szybko i najczęściej niedokładnie. Nie zapominaj o tym, że przed sklejeniem części powinieneś się im dokładnie przyjrzeć. Usuń linie powstałe podczas wyjmowania modelu z formy, wypełnij dziury i spiłuj pozostałości po ramce. Gdy chcesz coś poprawić w wyglądzie elementu (na przykład pogłębić detale), zrób to teraz. Po sklejeniu będzie to trudne. Często zachodzi konieczność pomalowania elementu przed sklejeniem, ale nie możesz zapominać u zeskrobaniu farby z miejsca, które będzie klejone.

klej do plastiku

Po drugie, 3 razy przymierz, raz sklej

Zanim nawet pomyślisz o kleju, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy sklejasz odpowiednie części. Niektóre z nich chytrze naśladują inne elementy, a gdy się o tym zorientujemy, musimy je odrywać na siłę.

Zrób sobie krótką listę i powtarzaj ją w pamięci przed sklejeniem elementów:

  1. Czy części dobrze pasują? Gdy części do siebie nie przylegają, prawdopodobnie sklejasz nie to, co potrzeba. Klejenie na dużej powierzchni wymaga czasu, a na pewno nie chcesz wtedy robić za żywe imadło. Naszykuj sobie wcześniej klamerki lub gumki-recepturki.
  2. Gdzie mam nałożyć klej? Zastanów się teraz, jak nałożysz klej. Zależy to przede wszystkim od kształtu danego elementu. Dobrym nawykiem jest nakładanie go od niewidocznej strony modelu, dzięki czemu unikniesz problemu wtedy, gdy nadmiar kleju wypłynie. Nie przesadzaj z jego ilością i najlepiej nakładaj go igłą lub cienkim dozownikiem, pod kątem 45 stopni.
  3. Jak przytrzymam części po sklejeniu? W przypadku małych części lub elementów umieszczonych w kłopotliwym miejscu, do sklejania będziesz potrzebował pomocy. Być może przed nałożeniem kleju musisz ustawić model w nietypowym położeniu, lub użyć zaciskowej pęsety. Gdy już przyłożysz do siebie części posmarowane klejem, będziesz musiał czekać, aż się skleją.

Zasada trzecia – wybierz odpowiedni klej (a raczej kleje)

Nie ma kleju, którym można skleić cały model. W przypadku części ze styrenu możesz użyć specjalnego kleju do plastiku lub błyskawicznego. Modele z żywicy lub części metalowe są klejone za pomocą kleju cjanoakrylowego.

Wybierz klej w zależności od powierzchni i dopasowania elementów. Bierz pod uwagę to, czy chcesz zrobić po sklejeniu poprawkę, czy jesteś pewny ustawienia części i mogą być one związane od razu.

klej do plastiku z igłą

Rodzaje klejów do modeli

  1. Klej polistyrenowy czyli zwykły klej do modeli z plastiku – pamiętaj o tym, że jest toksyczny i musisz pracować w wentylowanym pomieszczeniu. Ten rodzaj kleju wiąże bardzo szybko, ale ma poważną wadę – rozpuszcza plastik. Używaj go w jak najmniejszych ilościach. Po wyschnięciu jest równie trwały, co sam plastik. Czas wysychania zależy od jego ilości i od konsystencji. Podczas jego stosowania musisz pamiętać o tym, by nie dopuścić do zachlapania powierzchni modelu. Klej tego typu dostępny jest zarówno w konsystencji pasty do zębów, jak i płynnej.
  2. Kleje typu super-glue – w ich przypadku trzeba zwracać szczególną uwagę na skórę i oczy. Ich opary mogą wpływać na trwałość plastiku. Bardzo dobrze nadaje się do sklejania ze sobą różnych materiałów (na przykład elementów metalowych i plastikowych). Gdy pobrudzisz nim model, będziesz musiał go zeskrobać i wykończyć powierzchnię. Uwaga – wilgoć, zwłaszcza zawarta w oddechu może wywoływać krystalizowanie się kleju superglue na częściach w okolicy klejenie spoiny.  W ten sposób łatwo zeszpecić np. osłonkę kabiny. Unikaj superglue przy klejeniu szklanych części, zobacz też poniżej klej wikol.
  3. Żywica epoksydowa (na przykład Poxylina) – po wymieszaniu dwóch składników daje ona bardzo mocne połączenie. Minusem jest długi czas wysychania, trzeba na to czekać od 5 minut do nawet doby.
  4. Kleje na bazie wody (na przykład wikol) – ich zastosowanie w modelarstwie plastikowym jest ograniczone. Takim klejem możesz na przykład wkleić oszklenie kabiny. Zaletą wikolu jest to, że nie uszkadza powierzchni częsci przeźroczystych, jak może to zrobić super-glue lub nawet klej do polistyrenu. Wikol zastyga na przeźroczystą i matową spoinę, nie brudzi modelu tak jak inne kleje i można go usunąć wykruszając po zwilżeniu wodą.

bezpiecznie klejeni kabinki modelu plastikowego

Zobacz więcej tutaj