Każdy modelarz marzy, aby mieć model pomalowany „jak z fabryki”. Nie jest to łatwe, ale przy odrobinie treningu ty też możesz mieć takie modele. Zobaczmy dzisiaj jak podejść do farb modelarskich. Temat farb modelarskich jest tak szeroki, że nie sposób go omówić w jednym artykule. Z tego poradnika dowiesz się, jakie są rodzaje farb i jak skutecznie malować modele plastikowe.

Rodzaje farb

Farby akrylowe – są najczęściej wybieranym rodzajem farb. Można je rozcieńczać za pomocą wody lub alkoholu. Są łatwe w użyciu i nie mają silnego zapachu, dają dobry efekt i szybko wysychają.

Pamiętaj o tym, że farby akrylowe są trudne do usunięcia po wyschnięciu, co jest kłopotliwe w przypadku malowania aerografem.

farby akrylowe hataka

Zdjęcie: Hataka Hobby

Emalie – mogą dawać zarówno efekt matowej, jak i błyszczącej powierzchni. Można je mieszać ze sobą, jednak modelarze często skarżą się na to, że nawet farby jednego producenta po wymieszaniu dają nieprzewidziane rezultaty.

Są dostępne w takiej samej różnorodności kolorów, co farby akrylowe, ale mają więcej minusów. Są toksyczne, muszą być rozcieńczane palnymi rozpuszczalnikami i brzydko pachną. Mimo to, wielu modelarzy woli używać ten rodzaj farb, ze względu na ich powolne wysychanie.

Metalizery – farby specjalnego zastosowania, które dają efekt błyszczącej powierzchni. Ich wadą jest to, że są bardzo wrażliwe na uszkodzenia.

malowanie detali pędzlem

zdjęcie Acrylicos Vallejo

Jak malować modele?

Im dłużej zajmujesz się malowaniem modeli, tym więcej uwagi zwracasz na poszczególne etapy procesu. Pomalowanie modelu od razu za pomocą docelowego koloru sprawi, że będzie on wyglądał jak zabawka, natomiast wiele etapów nadaje kolorom głębi. Można to zrobić nawet w kilkunastu etapach.

 1. Czyszczenie powierzchni – dzięki temu farba będzie się lepiej trzymała.
 2. Nakładanie podkładu – bez niego na modelu mogą pojawić się przebarwienia, wynikające z tego, że farba reaguje inaczej z plastikiem i szpachlówką.
 3. Nakładanie cieni (pozwala na uzyskanie lepszych efektów) – do tego celu używa się nieco ciemniejszego podkładu. Wielu modelarzy pomija ten etap.
 4. Nakładanie koloru bazowego – najczęściej nakłada się go na duże powierzchnie, bez zwracania uwagi na detale. Najlepiej zrobić to przed przyklejeniem małych elementów.
 5. Podkreślanie koloru bazowego i cieni – najczęściej rozjaśnia się elementy środkowe dużych powierzchni, a przyciemnia ich końce, szczeliny i linie łączeń. Im delikatniejsza różnica w kolorze, tym lepiej.
 6. Nakładanie warstwy ochronnej
 7. Malowanie detali – teraz warto pomalować małe elementy, które mają inne kolory niż cały model.
 8. Wash – czyli podkreślanie cieni na modelu za pomocą ciekłej farby umieszczanej w zagłębieniach. Uważaj, by nie przesadzić.
 9. Warstwa ochronna
 10. Nakładanie kalkomanii
 11. Suchy pędzel – jeśli zamierzasz użyć tej techniki, to jest to najlepszy moment.
 12. Warstwa ochronna – potrzeba ich aż tyle, ponieważ następnym etapem pracy jest zwykle weathering, a w tym procesie nie możesz doprowadzić do rozmycia poprzedniej warstwy farby.

Szukasz farb modelarskich? Zajrzyj do naszego klepu Arma Hobby tutaj