Po skończonym malowaniu modelu i zabezpieczeniu go lakierem, powinieneś przyjrzeć się zdjęciom prawdziwych pojazdów i zobaczyć, jakie pojawiają się na nich ślady eksploatacji. Dzięki temu będziesz mógł je odwzorować na swoim modelu. Ta technika nosi nazwę weathering, a dzięki niej, Twój model nie wygląda jak prosto z fabryki. Dodaje mu ona realizmu zużycia na polu walki.

model czołgu z weatheringiem

Przykład weatheringu modelu pojazdu pancernego. Zdjęcie www.migjimenez.com

Techniki weatheringu

Istnieje wiele technik weatheringu, a oto najpopularniejsze z nich:

  • Wash wzdłuż linii łączenia – zwykle robi się to za pomocą rozcieńczonej farby o nieco ciemniejszym kolorze, która ma naśladować brud. Najpierw nakładaj farbę, a następnie zetrzyj nadmiar.
  • Ślady rdzy – można je wykonać zarówno specjalnym preparatem, jak i farbą zmieszaną z mąką lub talkiem. Podobnie wykonuje się ślady błota.
  • Odpryski farby – można to zrobić za pomocą srebrnej farby, albo po prostu zeskrobać farbę z modelu, aż do plastiku.
  • Plamy oleju – efekt uzyskasz za pomocą rozcieńczonej farby lub atramentu. Używając odpowiednich kolorów, będziesz mógł naśladować zacieki z wody lub benzyny.

zestaw do weatheringuW weatheringu chodzi przede wszystkim o to, by osiągnąć naturalny wygląd modelu. Pamiętaj o tym i nie przesadzaj z różnorodnymi metodami, bo osiągniesz przeciwny efekt. Zasada, którą należy przyswoić brzmi – w weatheringu wiecej znaczy mniej.

W sklepach modelarskich są dostępne preparaty do weatheringu, ale wielu modelarzy zamiast nich używa farb o odpowiedniej konsystencji. Nie powinieneś się ograniczać – są modelarze, którzy tworzą modele naśladujące na przykład pojazdy zagubione w dżungli lub zatopione w morzu.

Po nałożeniu śladów zużycia pojazdu, należy go jeszcze raz polakierować.

po lewej – zestaw do weatheringu

Przechowywanie modelu

Jeśli chcesz, by Twój model po sklejeniu wzbudzał zainteresowanie, powinieneś go wyeksponować na półce.

Rozwiązaniem problemu jest zakup stojaka na model. Gdy ma być to samolot lub pojazd naziemny, wystarczy Ci wtedy drewniana, płaska podkładka, a w przypadku statku lepiej jest kupić stojak o specjalnym kształcie.

Model po sklejeniu przyciąga kurz i można go łatwo zniszczyć, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zamknięcie go w gablocie ze szkła. Wtedy wystarczy ją raz na jakiś czas oczyścić z kurzu, a model będzie wyglądał idealnie.

Najlepiej prezentują się modele pokazane w formie dioramy. W takim przypadku tworzysz na podkładce skrawek krajobrazu i umieszczasz w nim swój model. Taką scenkę można urozmaicić figurkami w odpowiedniej skali.