O farbach Hataka pisaliśmy już w naszym serwisie. Dynamicznie rozwijająca się firma wypuściła od grudnia kilkanaście zestawów farb modelarskich. W ofercie znalazły się też zestawy kolorów polskiego lotnictwa i broni pancernej z lat trzydziestych dwudziestego wieku.
Marka Hataka zadomowiła się już na rynku i osiągnęła sukces eksportowy. Zobaczmy czy zawartość buteleczek zadowoli modelarzy.

Farby Hataka Hobby – pierwsze wrażenia

Pierwszym wrażeniem w kontakcie z Hatakami jest dopracowanie opakowania. Estetyczne pudełko, z ilustracją na wysokim poziomie i dokładnym opisem kolorów. Buteleczki 17ml bardzo podobne do Vallejo.

Drugie wrażenie to trudność w rozmieszaniu. Na szczęście producent wyprzedził standardy rynkowe i w każdej buteleczce jest metalowa kulka ułatwiająca rozmieszanie farby. Po pierwszym rozmieszaniu, kolejne po kilku dniach idą już znacznie łatwiej.

as01a as11Malowanie farbami Hataka

Malowanie farbami Hataka wymaga dokładnego rozmieszania. Inaczej bardzo słabo kryją i ich konsystencja jest niespójna.

Malowanie aerografem po rozcieńczaniu dedykowanym rozcieńczalnikiem firmowym idzie przyjemnie, bez zbytniego zatykania dyszy. Samo krycie kolorem jest subtelne, ułatwiające cieniowanie. Z rozmów z producentem dowiedziałem się, że jest to celowe. Chodziło tu o ułatwienie stosowania cieniowania i innych zaawansowanych technik malarskich. Dobrze sprawdziło się to przy cieniowaniu figurki 120mm przy pomocy aerografu. Pełne pokrycie kolorem uzyskuje się płynnie po trochę dłuższym malowaniu. Uzyskana faktura przy malowaniu testowanymi przeze mnie polskimi zestawami jest półmatowa. Dla mnie farby Hataka bardzo komfortowo malują się natryskowo.

Malowanie pędzlem bez rozcieńczania farby daje pełne porycie już przy pierwszej warstwie. Farba wysycha w cienka warstwę nie zalepiając drobnych detali. Rozcieńczona farba (ok. 1:1) jest przejrzysta i dobrze maluje półprzejrzyste warstwy cieniowania. Mocno rozcieńczona farba (ok. 1:5) ładnie wchodzi w linie podziału blach i otacza drobne detale.

Ocena farb Hataka

Farby Hataka Hobby oceniam bardzo wysoko. Dobrze malują się aerografem i pędzlem. Zaletą, a dla niektórych modelarzy wadą, jest półprzejrzyste krycie przy malowaniu natryskowym. Dla mnie zaleta jest półmatowa faktura wyschniętej farby – ułatwia to stosowanie wachy i innych zaawansowanych technik modelarskich jak filtry i oleje. Oczywiście, dla niektórych modelarzy brak matowej powierzchni może być wadą, dla mnie to jest zaletą tych farb.

Farby Hataka Hobby znajdziesz w sklepie Arma Hobby tędy

Opinie modelarzy, którzy przetestowali kolejną linię Hataki – lakiery Orane Line znajdziesz tutaj.