Sklejanie modeli kartonowych staje się znacznie łatwiejsze wtedy, gdy uświadomisz sobie, że składają się one z kilku podstawowych kształtów. Są to przede wszystkim prostopadłościany, stożki i walce. Warto potrenować sklejanie tych kształtów na osobnych kawałkach papieru o różnej wielkości, dzięki czemu nabierzesz umiejętności niezbędnych do sklejenia całego modelu. Im mniejszy element, tym jego sklejenie jest trudniejsze i wymaga używania większej ilości narzędzi.

Jakie narzędzia są niezbędne do sklejania modeli?

Do sklejania kartonówek będziesz potrzebować następujących narzędzi:

  1. Klej (możesz spróbować także klejenia za pomocą pistoletu)
  2. Nożyczki
  3. Linijka
  4. Wypisany długopis
  5. Nóż z wymiennymi ostrzami
  6. Mata do wycinania (możesz ją zastąpić kawałkiem linoleum albo kartonem.

olfa-karton

Profesjonalny nóż do ciecia kartonu, zdjęcie www.olfa.pl

Sprytny sposób na zaginanie elementów

Standardowe zaginanie elementów nie jest dobrym rozwiązaniem, bo linie prawie nigdy nie są ostre. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie wypisanego długopisu – gdy przejedziesz nim po krawędzi zagięcia, model będzie wyglądał lepiej i dokładniej.

Podstawowa zasada sklejania

Przed sklejeniem zawsze sprawdź, czy elementy pasują do siebie. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć sytuacji, kiedy skleisz dwie części, a potem okaże się, że miały być one umieszczone w innym miejscu. Jeśli masz jakieś podejrzenia odnośnie do położenia tych elementów przed sklejeniem, prawdopodobnie będą się one znajdowały w innym miejscu.

Jak skleić walec?

Sklejanie walców jest dość proste, jeśli wiesz, jak skłonić papier do zmiany kształtu. Najpierw przejedź nim kilka razy po krawędzi stołu, albo przeciągnij po papierze ostrzem noża (delikatnie), dzięki czemu sam zacznie się zwijać. Dzięki temu sklejenie walca będzie znacznie prostsze.

Sklejanie stożków z papieru

Sklejanie stożka przebiega bardzo podobnie. Najpierw pomyśl, w jaki sposób trzeba przejechać nożem po papierze – jeśli zrobisz to prawidłowo, to ułoży się on sam.

Zaznaczanie krawędzi

Początkujący modelarze często zapominają o tym, że krawędzie w modelu powinny być zaznaczone za pomocą ciemnego koloru. Można to zrobić długopisem lub markerem, ale przedtem należy zwrócić uwagę na to, czy nie zmieni on koloru z biegiem czasu. Niektórzy modelarze wolą do tego celu wykorzystać farbę.

Krawędzie w modelu kartonowym warto zaznaczać na bieżąco, dzięki czemu nie będziesz miał problemu z miejscami, do których masz utrudniony dostęp.