Początkujący modelarz zaczyna od nożyczek i kleju, a z czasem w jego szufladzie pojawia się coraz więcej narzędzi. Poniżej znajdziesz informacje o tych narzędziach, na które powinieneś zwrócić najwięcej uwagi.

Nożyczki

Podstawowym błędem jest używanie tępych nożyczek, które niszczą karton, nie tną do końca i są nieprecyzyjne. Jeśli sklejasz dużo modeli, kup dobre nożyczki i kup ostrzałkę, która pozwoli je utrzymać w idealnym stanie.

Warto kupić kilka par nożyczek o różnej wielkości – zupełnie inne nożyczki będą przydatne do kartonu i do cienkiego papieru. Warto kupić także nożyczki z cienkimi końcówkami, do wycinania małych detali. Niektórzy modelarze wykorzystują także cążki do paznokci.

Nóż

Niektóre elementy znacznie szybciej i dokładniej wytniesz za pomocą noża z wymiennymi końcówkami. Podobnie, jak w przypadku nożyczek, powinieneś mieć kilka noży o różnej wielkości ostrzy. Zaawansowani modelarze zaopatrują się w sklepach z akcesoriami dla chirurgów.

Podczas korzystania z tego noża musisz uważać – jeden niewłaściwy ruch i możesz się głęboko skaleczyć.

narzędzia modelarstwa kartonowegoPodkładka

Jeśli skarżysz się na to, że Twój nóż szybko staje się tępy, używasz złej podkładki. Najlepszym rozwiązaniem jest mata do cięcia, która zabezpiecza papier przed przesuwaniem się i pozwala na znacznie rzadsze wymiany ostrzy. Niektóre podkładki same regenerują rysy, dzięki czemu cięcie jest jeszcze dokładniejsze.

zdjęcie – fotolia.pl

Klej modelarski

Nie ma jednej zasady, która kazałaby używać konkretnego kleju do sklejania różnych rodzajów materiałów. Niektórzy modelarze wolą wykorzystywać kleje wodne, inni preferują kleje błyskawiczne. Wybór kleju zależy od preferencji modelarza i od tego, jaki element będzie klejony. Na dużych powierzchniach może sprawdzić się nawet taśma dwustronna.