Sklejając modele nie unikniesz zakupu nożyka modelarskiego. To najważniejsze narzędzie potrzebne do montażu modelu plastikowego i każdego z innych rodzajów modeli. Właściwy wybór zwiększy nie tylko komfort cieszenia się Hobby, ale też znacząco wpłynie na jakość wykonanych modeli. Dowiedz się, jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu nożyka modelarskiego.

Nożyk modelarski – na co zwrócić uwagę?

Podam teraz kilka kryteriów, które pomogą Ci dobrze wybrać nożyk modelarski. Zapoznaj się z nimi, a łatwo dokonasz potem wyboru dostosowanego do Twoich potrzeb.

  1. Pierwsza sprawa to określenie jakie jest twoje zaangażowanie w Hobby. Jeżeli sporadycznie sklejasz modele – nie warto wydawać za dużo na narzędzia. Do sklejenia prezentu otrzymanego na święta lub pomocy dziecku nie musisz kupować profesjonalnych narzędzi. Zwykły odłamywany nożyk z marketu zaspokoi twoje potrzeby modelarskie, będzie bezpieczny i nie drogi.
  2. Druga sprawa to rodzaje cięcia jakie będziesz wykonywać. Do większości zastosowań najlepiej nadaje się skalpel z długim trójkątnym ostrzem. Takie ostrze dotrze do każdego zakamarka modelu, wygodnie korzysta się z niego w większości zastosowań. Kolejnym rodzajem ostrza, mniej potrzebnym, ale rozwiązującym niektóre problemy jest ostrze zaokrąglone. Dotrzesz nim do powierzchni wklęsłych. Wygodnie nacina się nim długie nacięcia ruchem obrotowym. Ostatni rodzaj, przydatny do niektórych prac to ostrze typu dłuto.
  3. Trzecia sprawa to wytrzymałość ostrza – jeżeli naprawdę dużo tniesz, zwłaszcza twardych elementów, będziesz potrzebować bardzo wytrzymałych ostrzy. Wprawdzie pojedyncze ostrza skalpela będą trochę droższe, ale przy dużej ilości pracy nad modelami do sklejania opłaca się zainwestować w profesjonalny sprzęt.
  4. Ostatnia, ale nie najmniej ważna sprawa to bezpieczeństwo. W przypadku ostrzy odłamywanych sprowadza się ono do wytrzymałej obudowy i bezpiecznego odłamywania ostrza. Skalpele wymagają więcej uwagi. Nie tylko raczka powinna być wytrzymała i osadzenie ostrza mocne. Długie trójkątne ostrze łatwo zadaje głębokie rany – pożądana jest osłonka zakładana kiedy go nie używamy. Okrągła rękojeść skalpela łatwo toczy się po stole, a następnie spada ostrzem w dół wbijając się np. w stopę.

Ranking nożyków modelarskich

Przedstawiam mój ranking nożyków modelarskich oparty na własnym subiektywnym doświadczeniu.

nożyk modelarski z wyłamywanymi ostrzami

4. Nożyk z ułamywanym ostrzem, tani, stosunkowo bezpieczny. Nie jest wygodny do ciecia precyzyjnych detali i trudno dociera w zakamarki modelu. Polecany dla początkujących i sporadycznych hobbystów i do mniej wymagających prac.

skalpele modelarskie excel
3. Nożyki Excel – skalpele z różnymi rodzajami ostrzy dotrą do każdego zakamarka modelu. Ostrza nie są zbyt wytrzymałe, więc wydasz na nie więcej, jeżeli będziesz ich intensywnie używać. Skalpel z metalową rączką wymaga więcej uwagi – łatwo się toczy po stole. Wersja gumowana ma mniej wytrzymałą rączkę ale na końcu metalowy wielokąt zabezpieczy Cię przed toczeniem się skalpela po stole. Polecany dla średnio zaawansowanych modelarzy.

nozyk modelarski olfa
2. Nożyki Olfa AK-1 i AK-3 – dobra rączka, wytrzymałe ale krótkie ostrze i może się toczyć po stole. Polecany dla profesjonalistów

profesjonalny skalpel modelarski olfaostrza modelarskie olfa
1. Nożyk Olfa AK-4 – zwycięzca rankingu. Wytrzymałe ostrza o wielu kształtach. Mocna plastikowa rączka z gumowanym uchwytem. Sprytna blokada na końcu rączki zapobiega toczeniu. Najlepszy dla Profesjonalistów


Olfa logoReklama

Zobacz noże modelarskie Olfa w sklepie Arma Hobby link


Warto wiedzieć o nożykach modelarskich

W używaniu nożyków modelarskich bardzo pomogą Ci jeszcze:

mata do ciecia skalpelami modelarskimi

  • Mata modelarska – zabezpieczy stół i zmniejszy tępienie ostrzy. Ma zdolność do zasklepiania śladów po cięciach.
  • Pojemnik na zużyte ostrza. Wykorzystasz je do miej precyzyjnych prac, do mocowania detali do malowania. Kiedy nie będą potrzebne wyrzucaj je w pojemniku – dzięki temu nikt się przypadkiem nie skaleczy, np. podczas sortowania śmieci. Olfa ma własne pojemniki, często dostępne razem z nożykiem.
  • Zestaw plastrów opatrunkowych – przyda się zawsze…

Zdjęcia: www.olfa.pl, www.excelblades.com, www.fotolia.pl

Masz jeszcze pytania? Chcesz dodać coś od siebie – napisz komentarz pod wpisem.