Sklejanie modeli to nie tylko praca. Sklejanie powinno być przede wszystkim zabawą, ale dzięki zachowaniu kilku prostych zasad będziesz mógł stworzyć model, z którego będziesz dumny.

Pamiętaj o tym, by mieć zawsze czyste ręce. Wrogiem modeli jest pot, tłuszcz, klej i inne płyny, które są wchłaniane przez papier. Prowadzi to do takich problemów, jak na przykład przebarwienia.

W zachowaniu czystych dłoni pomaga szmatka.

Przy sklejaniu modelu częstym błędem jest lekceważenie instrukcji. Nie powinieneś zamazywać obrazków wraz z kolejnymi etapami tworzenia modelu – mogą się jeszcze przydać.

Wycinanie elementów

Nie ma nic gorszego od wycięcia kilku elementów i zastanawiania się, co należy ze sobą połączyć. Wycinaj jedynie te fragmenty, których użyjesz w następnym etapie pracy.

Wycinanie wymaga wyobraźni – najpierw wytnij element wraz z dość dużym obramowaniem i dopiero wtedy zacznij wycinać sam element. Jeśli nie jesteś pewien, jak należy coś wyciąć, nie wycinaj elementu, zamiast tego zapoznaj się z instrukcją.

klej do kartonuSklejanie

Każdy papier skleja się inaczej. Modelarze często narzekają na modele z lakierowanego papieru, który wymaga innego kleju. Zanim zaczniesz sklejać cały model, zobacz, czy karton dobrze reaguje na klej. Niektóre rodzaje papieru niechętnie poddają się kształtowaniu i bigowaniu (czyli nagniataniu krawędzi zgięcia).

Podstawowym błędem podczas sklejania modelu, jest używanie zbyt dużej ilości kleju. Najlepiej nakładać go za pomocą kawałeczka papieru, wykałaczki lub patyczka. Często rozprzestrzeniamy klej za pomocą palców, co pozwala uzyskać jego cienką warstwę. Podstawową wadą tej techniki jest brudzenie palców. Aby temu zapobiec, wyrób w sobie nawyk częstego wycierania dłoni.

Podczas klejenia warto używać spinaczy do ubrań. Niektóre rodzaje pozostawiają zagniecenia na papierze.