W obecnych czasach coraz częściej zdarza się, że czas na hobby pojawia się dopiero po uzyskaniu w miarę stabilnej sytuacji życiowej. Najczęściej wtedy jest się już w sile wieku, mając na koncie wiek przekraczający 30-kę.
Mamy wówczas możliwość powrotu do swego hobby ze szkolnych lat, albo z coraz większą ciekawością spoglądamy na wystawione na zawodach bądź wystawach prace. I najczęściej robimy to przy oprowadzaniu własnych pociech.
mój pierwszy model - poradnik modelarskiW takim momencie następuje z reguły podjęcie decyzji o próbie zweryfikowania swych możliwości, tudzież chęć pokazania swojemu dziecku – jak to się robi …
Cykl ten chciałbym poświęcić właśnie dla tych osób, które mając chwilę czasu dla siebie i swego dziecka – mogły by go spędzić równie przyjemnie, robiąc przy wspólnym stole model, który i dorosłemu (poniekąd także początkującemu) też sprawi satysfakcję. Na warsztat weźmiemy model Supermarine Spitfire Mk.IXc, Airfix, w skali 1:72

No dobrze … model jest kupiony

02model do sklejania - poradnikNo i stało się … model został kupiony. Co dalej ? Otwórzmy pudełko i zobaczmy co w nim jest. Widać że w foliowej torebce są wypraski z częściami. Jest także arkusz kalkomanii, oraz instrukcja z kolorową wkładką do malowania.
Kalkomania jesz zazwyczaj przełożona arkusikiem kalki technicznej – chroni to nadruk z przed uszkodzeniem. Na razie nie będzie potrzebna. Można odłożyć kalkomanię wraz arkuszem ochronnym do pudełka.

0405W torebce z częściami są wypraski z dwóch różnych rodzajów tworzywa. Jasnoszarego i tego przeźroczystego.

Te przeźroczyste elementy najlepiej jest włożyć do małego woreczka i odłożyć je na razie do pudełka. Nie ma potrzeby aby się niepotrzebnie porysowały.

Obejrzeliśmy części plastikowe modelu, przejdźmy do kamuflażu i oznaczeń zawartych w zestawie.

schemat malowania modelufarby modelarskieKolorowa wkładka pokazuje schematy malowań jakie pasują do dołączonych do zestawu kalkomanii oraz położenie kalkomanii na modelu. W lewym górnym rogu są numery farb z katalogu firmy Humbrol. One będą potrzebne do malowania modelu w przedstawianym malowaniu.

Małe rozszerzenie

Możesz oczywiście dokupić sobie farby innej firmy. Obecnie na rynku są także specjalizowane zestawy lakierów modelarskich. Do tego modelu pasuje przedstawiony na fotografii zestaw farb modelarskich firmy Hataka. Wybór oczywiście należy tylko do kupującego.

Jakie narzędzia do sklejania modeli?

08Na razie nie będzie malowania. Po odłożeniu schematu barwnego do pudełka, warto zebrać zestaw podręcznych narzędzi. Dzięki nim przygotuję elementy z wypraski do montażu.
Przyda się nieduża mata wraz z ostrym nożykiem. Takie maty można kupić w większych salonach z prasą, sklepach dla plastyków i oczywiście sklepach modelarskich.

Jak już wstąpisz do sklepu modelarskiego to warto zakupić sobie ząbkowaną żyletkę montowaną w drewnianym uchwycie. Będzie służyła jako piłka.

Po drodze można jeszcze odwiedzić drogerię bądź sklep z kosmetykami. Tylko 09dlaczego ? Bo tam są interesujące nas pilniki do paznokci. Dobrze jest kupić dwa bądź trzy. Każdy inny. Na pewno warto mieć taki do polerowania o gradacji papieru z gazety codziennej. Następne powinny mieć grubsze ziarno. Należy pamiętać, że tworzywo polistyrenowe jest raczej miękkie, więc nie warto kupować tych pilniczków z bardzo grubym ziarnem.
Dobrze jest też wziąć szczypczyki do przycinania skórek. Podobne do tych na fotografii. Przydają się do rozcinania grubych pręcików ramek z elementami (owe ramki z elementami będę nazywał dalej wypraskami).
Tyle na temat samych narzędzi i przygotowania do budowy modelu. Pozostała jeszcze kwestia podejścia do modelu. Czy robisz go dla samego modelu na półkę czy też chcesz się dowiedzieć czegoś więcej ? Jeśli chcesz wiedzieć więcej o oryginale budowanego modelu, to warto zerknąć do dokumentacji bądź też wyszukać informacje w internecie.

Dokumentacja

10To najczęściej materiały historyczne lub fotografie i plany danego samolotu. Wydawane w formie publikacji książkowych, ale można też wyszukać interesujących informacji w Internecie.

W tym przypadku w wyszukiwarce Google warto wpisać słowa kluczowe: Supermarine Spitfire Mk.IX, cockpit, walkaround.

Pojawią się wówczas zdjęcia szczegółów, które mogą nas zainteresować przy budowie modelu i doborze farb.

Cdn …

Co zrobić najpierw?

  • zastanowić się nad doborem farb do malowania i kupić zestaw farb w sklepie modelarskim. Może tu pomóc przejrzenie dokumentacji. Oczywiście można się też wzorować na instrukcji budowy modelu.
  • kupić nożyk i podkładkę w sklepie papierniczym / plastycznym / sklepie modelarskim
  • kupić pilniki w drogerii / sklepie kosmetycznym / sklepie modelarskim
  • kupić szczypce do przycinania ramek z plastiku w drogerii / sklepie kosmetycznym / sklepie modelarskim