Firma IBG wypuściła swój pierwszy model samolotu w skali 1/72. Był on bardzo oczekiwany przez modelarzy, zwłaszcza po sukcesie serii czołgów First to Fight, w której wypuszczeniu firma miała swój udział. Niestety pierwszy model nie ustrzegł się kilku błedów.

Model RWD-8 z IBG

Model wyszedł w dwóch wersjach pudełkowych, RWD-8 DWL i RWD-8 PWS. Różniły się one kolektorem spalin umieszczonym pod silnkiem. Wersja DWL była przeznaczona dla aeroklubów i LOPP, PWS dla wojska. Wyprodukowano łącznie 550 egzemplarzy i jest to najliczniej produkowany samolot okresu przedwojennego.

72501

Zalety modelu RWD-8

Mocną stroną modelu RWD-8 jest łatwy montaż i przystępna cena. Z tego powodu można go polecić jako model dla młodzieży lub dla hobbystów sklejających modele rekreacyjnie. W porównaniu do dostępnego od dziesięcioleci modelu PZW lepiej wykonano kadłub z elementami konstrukcji wnętrza. Sam model znacznie lepiej się skleja.

72502

Wady modelu RWD-8

Wadami modelu są błędy w projektowaniu skrzydła i okapotowania silnika. Skrzydło jest za cienkie. Wynika to z ograniczeń technologicznych – jest jednoczęściowe i grubsze miało by wciągi – jamy skurczowe stygnącego tworzywa, można by było tego uniknąć przez wykonanie skrzydła z dwóch części, górnej i dolnej, zwiększyłoby to koszt modelu. Większą wadą jest zły obrys skrzydła, za duży skos, za mała liczba żeber. Dla średnio zaawansowanych modelarzy jest to już duża wada. Samo okapotowanie ma zły kształt pokrywy. Można to naprawić przez użycie części od bardzo taniego modelu PZW.

B2AC

Niedociągnięciem raczej niż wadą jest załączenie w zestawach kalkomanii do innych wersji oznaczeń niż te pokazane na pudełku.

Producent celując w rynek modeli nie drogich nie ustrzegł się błędów, na szczęście dostępne będą wkrótce zestawy korygujące skrzydło i usterzenie (naszej produkcji – Attack Squadron), kalkomanie Sagittarius i tablice przyrządów Yahu.

rwd8 plat new 010Zestaw korekcyjny do RWD-8

Rendering 3D zestawu korygującego z Attack Squadron

Dyskusja o modelu RWD-8 z IBG

Na forum modelarskim PWM wywiązała się burzliwa dyskusja między modelarzami. Starli się krytycy modelu z obrońcami. Dyskusja odpłynęła w kierunku osobistych ataków i została usunięta z forum przez administrację. Trudno oprzeć się wrażeniu, że obie grupy dyskutantów nie mogły pogodzić się z faktem, że długo oczekiwany model nie spełnił ich oczekiwań. Przeciwnicy wyrażali swoje rozgoryczenie, obrońcy usiłowali zracjonalizować zawód. Z tego powodu, racjonalne argumenty nie trafiały do emocji przeciwników i wynikła niepotrzebna kłótnia. Koledzy, „dajcie na luz”. Wkrótce na rynku pojawi się więcej modeli polskich konstrukcji, którymi powetujecie sobie zawód.

Recenzja na Koszalińskim Portalu Modelarskim
Recenzja na blogu Modele z Szachownicą

Zdjęcia: IBG Models, Attack Squadron

.