Dzisiaj kolejny odcinek ABC Modelarstwa. Sklejamy model Supermarine Spitfire Mk.IXc, firmy Airfix w skali 1:72. Zobacz jak skutecznie i bezpiecznie wycinać części modelu przed ich sklejeniem.

Zanim zaczniemy …

Jeśli możesz to postaraj się o znalezienie niedużego zamykanego pudełka np. po małej porcji lodów. Pudełko mieszczące się na dłoni w zupełności wystarczy.

Wycinanie elementów modelu plastikowego

01a02aPodstawowe narzędzia do wycinania części modelu plastikowego są już przygotowane. Teraz trzeba znaleźć element na wyprasce. W instrukcji montażu przedstawiono numery elementów, w środku małych okręgów połączonych linią z narysowaną częścią. Na wyprasce taki numer można znaleźć przy kanale wlewowym danego elementu.

Dobrze jest go poszukać w dobrze oświetlonym miejscu przy stole. Czyli nadszedł czas na przygotowanie sobie małego miejsca warsztatowego. Przed sobą zazwyczaj kładę podkładkę do cięcia. Dobrze jeśli jest ona dobrze oświetlona. Po prawej stronie zazwyczaj umieszczam narzędzia. Nie muszę wtedy ich niepotrzebnie szukać.

03aNad matą do cięcia i narzędziami – stawiam z reguły pudełka zestawowe. Odkładam tam przygotowane części, przy okazji je zabezpieczając przed przypadkowym uszkodzeniem. Przy dużych modelach pudełko z częściami kładę już poza stołem. Po lewej stronie przeważnie kładę instrukcję montażu.

Po co, tak tłumaczę organizację stanowiska ?

Otóż nie każdy ma doświadczenie warsztatowe. Zazwyczaj nie ma takiej potrzeby aby je miał. Jednakże jeśli nie chcemy przypadkowo zniszczyć podzespołów nad którymi siedzieliśmy przez np. godzinę, to warto wyrobić sobie nawyki właściwego organizowania sobie miejsca pracy.

Wycinanie elementów

Na tak przygotowanym stanowisku można wyciąć elementy z wypraski. Do odcinania z wypraski dużych elementów zazwyczaj używam wspomnianych szczypiec.

Małe elementy odcinam najpierw przy pomocy piłki. W takim przypadku dobrze aby ramka była położona na macie do cięcia. Nie trzymam bezpośrednio za element. 05a04aBlokuję ramkę przez delikatne dociśnięcie do podłoża. Dopiero w tym momencie odcinam (bez gwałtownego szarpania) jeden z końców kanału wlewowego. Po kolei odcinam wszystkie takie kanały wlewowe (do danego elementu), delikatnie przytrzymując element przy cięciu ostatniego.

Część jest już wstępnie wycięta. Teraz przytrzymując element na macie do cięcia, odcinam nożykiem nadmiarowe wlewki. Najlepiej jest przytrzymywać element z boku linii cięcia. Wtedy na pewno uniknie się skaleczenia.

Element jest niby gotowy. Na zdjęciu jednak widać małe resztki niedokładności przy miejscach cięcia. Poza tym … forma odlewnicza nie zawsze jest idealnie szczelna. Z tej racji każdy element ma na krawędziach małe nadlewki drapiące nasze palce.

  07a06aDo ich usunięcia używam między innymi pilników. Najpierw zbieram nadlewki przez użycie pilnika z grubszym ziarnem. Dopiero potem stopniowo dobieram coraz mniejszą gradację pilnika. Na samym końcu delikatnie poleruję element.
Część jest gotowa.

Tak samo postępuję z każdą częścią przed montażem.

Uważaj podczas szlifowania elementów !

08aWażne jest aby podczas wycinania i szlifowania nie zniekształcić elementu (np. nie zaokrąglić tych krawędzi które powinny być ostre). Ewentualne naddatki usuwam dopiero podczas dopasowywania elementów – jeszcze przed sklejeniem.

Kiedy elementy są gotowe biorę przygotowane na samym początku nieduże zamykane pudełko. Są one tam odkładane do dalszej obróbki tudzież klejenia.

Cdn …

Co zrobić:

  • – przygotować dobrze oświetlone stanowisko do pracy
  • – odciąć i obrobić elementy do pierwszego etapu prac
  • – zaopatrzyć się w nieduże zamykane pudełko na obrobione części