Kolorystyka modelu zawsze mocno ekscytuje modelarzy plastikowych. Jak zwykle są co najmniej dwie szkoły. Jedni preferują kolor w pełni autentyczny a drudzy mocno zweatheringowany. Na forach trwa bezpardonowa walka o to, kto ma rację. Można się zastanawiać, czy ta walka ma sens, czy o to chodzi w modelarstwie? Jest to raczej sprawa gustu tego co sprawi większą frajdę przy malowaniu. Jeżeli jednak chcesz wykonać model plastikowy jak najbardziej bliski oryginału, najpewniej potrzebujesz zastosować oba podejścia do tematu. Autentyczny kolor i weathering. Na czym to polega?

Prawda o zepsutym weatheringu

Z moich obserwacji głównym błędem weatheringu modeli plastikowych jest malowanie całego modelu wg tego samego schematu. Wygląda to tak, że cały model ma jednolite ślady eksploatacji, lub odwrotnie, jest kompletnie czysty. Jeżeli przyjrzysz się zdjęciom oryginalnego samolotu lub pojazdu, zobaczysz, że jego powierzchnia jest zużyta w różnym stopniu. W związku z tym całościowe jednolite zastosowanie weatheringu, np. preshadingu, washa lub color modulation trochę mija się z celem. Zbyt zdecydowane zastosowanie tych metod może prowadzić do groteskowego wyglądu modelu, jakby z komiksu lub jak sklejona kartonówką.

kartonówkakartonówka z wikipedii

A samolot ma poszczególne sekcje powierzchni, podlegające różnym warunkom. Końcówki skrzydeł lub ogon samolotu nie mają wyraźnie podkreślonych linii podziału, są co najwyżej wyblakłe. Miejsca zdejmowania paneli maja obtarcia, przetłuszczenia, zacieki. Droga pilota do kabiny jest przetarta i zakurzona. Przykładem jest weathering jaki stosuje Marcin Ciepierski z Arma Hobby na swoich modelach plastikowych 1/72.

weathering na samolotach Grummana 1/72modele i zdjęcie: Marcin Ciepierski

Jest takie powiedzenie w modelarstwie, że w postarzaniu modelu mniej znaczy więcej. Lepiej jest zrobić za mało niż o ton za dużo. Dla czego więc wiele modeli ma przesadzony weathering? Pewną winę ponoszą producenci farb i popularne czasopisma. Producenci farb do weatheringu pompują temat „color modulation” bo przekłada się na sprzedaż kolejnych zestawów typu 6 odcieni Panzergrau. Wielu modelarzy po prostu powiela ten schemat i nie jest zadowolonych z efektów.

as31

Ciekawe rozwiązanie weatheringu – zestawy Hataka

Hataka Hobby zmierzyła się z weatheringiem i rozpoczęła wypuszczanie zestawów do malowania i weatherowania modeli. Są one o tyle ciekawe, że nie nastawiają się przede wszystkim na kolejną odsłonę „color modulation” jak u znanych producentów. Oferują kolor bazowy, rozjaśnienie i kolor zużyty. Dzięki temu możesz wykonać cieniowanie modelu oraz podkreślić zużyte panele. Jak dla mnie, to takie podejście trafia w punkt. Masz przygotowane kolory i bez kombinowania pomalujesz model bardziej realistycznie niż w typowym weatheringu.

as24

Dzisiaj dostępne są kolory do pojazdów układu warszawskiego, oraz wczesnych pojazdów niemieckich z II Wojny Światowej. Już wkrótce można spodziewać się kolejnych zestawów, bo producent nie próżnuje.

weathering hataka hobby

Zobacz wszystkie zestawy Hataka do weatheringu

Zestawy Hataka Hobby do weatheringu i „panel lightning”

  • HTK-AS24 Warsaw Pact AFV panel lighting set
  • HTK-AS26 Corrosion and rust weathering effects set
  • HTK-AS31 Early WW2 German AFV | panel lighting set