Kolejny, trzeci odcinek poświęcony sklejaniu modelu Supermarine Spitfire Mk.IXc, Airfix, w skali 1:72. Dzisiaj w zaczniemy w końcu malowanie. Ja pokażę sposób malowania pędzlem. Oczywiście są i droższe narzędzia jak aerograf i sprężarka zasilająca go w powietrze pod ciśnieniem. Celowo zrezygnowałem z opisu malowania aerografem – gdyż to zajęło by przynajmniej dwa odcinki. Poza tym nie chcę na początku wpędzać Cię w koszty większe niż początkowo potrzeba.

Jeśli zakupiłeś z rozpędu aerograf to dobrze. Po prostu się ucz. Ja podam w tym odcinku ewentualne marginalne uwagi. Skupię się natomiast na opisaniu malowania pędzlem.

Zanim zaczniemy …

odc3_01odc3_02odc3_03

  • Przede wszystkim kup sobie pędzelki o co najmniej trzech numeracjach. Na pewno często będziesz używać pędzli o numeracji 00, 0 i 1. Do większych powierzchni dokup sobie pędzel nr 3 lub większy.
  • Poszukaj w domu blistrów po tabletkach. Są dobre jako podręczne zbiorniczki pod małe ilości farby i rozcieńczalnika lub wody do płukania pędzla.
  • Przygotuj też i farbę. Kieruj się albo instrukcją montażu bądź kolorami jakie podsunęła Ci dodatkowa dokumentacja.

odc3_04Do malowania wnętrza Spitfire’a, na razie wystarczą dwa kolory zaprezentowane na fotografii powyżej.
Są to farby akrylowerozcieńczane wodą. Dobre do malowania na początek. Tylko dwie firmy na naszym rodzimym rynku (Vallejo i Hataka) mają zbiorniczki zakończone dozownikiem w formie zakraplacza. Farby innych firm nie mają takich dozowników i potrzebne są dozowniki własne w postaci dodatkowych pipet lub drewnianych szpatułek.
Każdy z drobnych elementów będziesz musiał jakoś trzymać. Formę dobrej samoprzylepnej podstawki spełnia masa BlueTac lub UHU Tac Patafix przyklejona do małej tekturki. Kupisz go w niemal każdym sklepie papierniczym.

I jeszcze jedno … umyj malowane powierzchnie – czystym alkoholem. To je odtłuści po trzymaniu w palcach podczas obróbki.

Jeśli masz wszystkie te akcesoria i odtłuszczone elementy, to możemy zaczynać.

Malowanie pędzlem …

Tak jak przygotowywałeś sobie stanowisko pracy do cięcia i obróbki, teraz trzeba przygotować sobie stanowisko do malowania.

odc3_05

Przede wszystkim umocuj do podstawki z masy Blue Tac malowany element. Na górze po stronie ręki dominującej (czyli tej którą będziesz malować) daj blister na farbę.
Z drugiej strony daj blister z dwoma pojemniczkami wypełnionymi wodą. Jeden będzie służył do płukania pędzla, a drugi do rozcieńczania farby.

Weź też chusteczkę higieniczną, bądź papierowy ręcznik – do wycierania pędzla z resztek zaschniętej farby. Jest jeszcze pipeta na zdjęciu, równie dobrze może to być zapałka do przenoszenia wody do zbiorniczka z farbą.

Mieszanie farby modelarskiej

Farbę najpierw rozmieszaj przez wytrząsanie zbiornika. Pojemniki z farbą od firmy Hataka mają w środku kuleczkę. Jeśli zaczniesz słyszeć kuleczkę uderzającą o ścianki zbiorniczka to znaczy, że farba jest prawie wymieszana. Wstrząśnij jeszcze przez chwilę i gotowe. Dodatkowo konsystencja koloru na półprzeźroczystych ściankach zbiorniczka powinna być jednolita.

[su_box title=”Rozcieńczanie farby do malowania aerografem”]Pamiętaj że do malowania pod ciśnieniem farba musi być bardziej rozcieńczona. Zazwyczaj rozcieńcza się ją do konsystencji mleka. Ja to sprawdzam zapałką – czy występuje charakterystyczny bąbelek po szybkim wyjęciu zapałki z rozcieńczanej farby. Jeśli znasz lub znajdziesz inny satysfakcjonujący Cię sposób to go po prostu stosuj.[/su_box]

Dopiero rozmieszaną farbę daj do blistra z farbą. Niedużo – dosłownie kilka kropel. Rozcieńcz ją w stosunku 2 krople farby : 1 kropla wody. Powinna być lekko wodnista, jak mleko. Jeśli nie jest to ją rozcieńcz wodą. Teraz rozmieszaj ją zapałką.

Zamocz pędzelek w rozcieńczonej farbie na góra 1/3 długości włosia. I pokryj detal farbą. Nie zwracaj uwagi na smugi i nie poprawiaj ich. To dopiero pierwsza warstwa. Daj ok. 1 godziny na wyschnięcie tej warstwy. Wypłucz pędzelek w wodzie i oczyść go na papierowym ręczniku.

odc3_06

Minęła godzina. Niektórzy patrzą na zegarek ze zniecierpliwieniem, a inni robią w tym czasie coś innego – tak tak, modelarstwo jest dla cierpliwych osób J. Przygotuj sobie teraz nieco gęstszą mieszankę np.: 3 krople farby : 1 kropla wody. I nałóż ją na pierwszą warstwę. Też bez poprawiania. Znowu odczekaj około jedną godzinę. I … wypłucz po malowaniu pędzelek. J

odc3_07

Jest lepiej, ale wiem że jeszcze lekko prześwituje. Przyda się pewnie trzecia warstwa. I tak też zróbmy. Farba ma być tak samo gęsta jak przy nakładaniu drugiej warstwy. I instrukcja postępowania jest dokładnie taka sama jak w przypadku nakładania drugiej warstwy.

odc3_08

I to byłby koniec malowania pierwszego elementu. Widzisz, że dobre pomalowanie zajmuje trochę czasu. Ale wierz mi, że będzie większa satysfakcja na koniec. Z biegiem czasu nabierzesz wprawy i zrobisz to po prostu odruchowo. Ale teraz trzeba się do tego przyłożyć.

odc3_09

Tak więc pomaluj teraz pozostałe przygotowane elementy – w celu nabrania owej wprawy.

Na koniec jeszcze jedna praktyczna uwaga. Jeśli możesz to maluj za jednym razem danym kolorem wszystkie możliwe elementy (przewidziane pod ten kolor) na danym etapie montażu modelu. Ten nawyk przyda Ci się podczas malowania natryskowego aerografem, gdzie czyszczenie aerografu pod często zmieniane kolory, zabiera nieco więcej czasu niż czyszczenie pędzla.

odc3_10

Poza tym przyspieszysz czas montażu modelu.
Cdn …

[su_box title=”Co zrobić:”]

  • przygotować dobrze oświetlone stanowisko do pracy
  • odtłuścić alkoholem przygotowane elementy z poprzednich etapów prac
  • kupić pędzle nr 00, 0 i 1 i ewentualnie większe
  • zaopatrzyć się w kilka blistrów po tabletkach jako podręczne zbiorniczki
  • kupić masę Blue Tac lub podobną[/su_box]