Polskie Koleje Państwowe (PKP) wprowadziły w 2000 roku zupełnie nowy standard kolorów, w którym do malowania lokomotyw wykorzystano dwa odcienie jasnozielony i ciemnozielony. Z przyczyn praktycznych (dostępność i powtarzalność) zastosowano kolory z palety RAL. Nowy zestaw farb firmy Hataka Hobby: HTK-AS40 Polish Railways locomotives paint set vol. 1 wychodzi na przeciw oczekiwaniom modelarzy kolejowych.

Eu061d

Lokomotywa EU06 w nowych barwach, zdjęcie wikipedia

Lokomotywy w nowej kolorystyce PKP

Schemat malowania zastosowano w następujących lokomotywach:

  • ST43 „Rumun”,
  • ET22 „Byk”,
  • EU06 „Anglik”,
  • EU07/EP07 „Siódemka”
  • ET41 „Bolek i Lolek”.

Wariacje kolorystyczne taboru PKP po 2000

Mimo stosowania różnych schematów malowania pociągów, po polskich torach nadal można zaobserwować pociągi malowane na klasyczne kolory. Nie zmieniano ich nawet po remontach. Warto zwrócić uwagę na to, że mimo wycofania w 2002 roku przepisu, który nakazywał malowanie przodu lokomotywy na żółto, wiele z pociągów zachowywało ten schemat przez kolejne lata.

as40

Zestaw farb kolejowych Hataka

Nowy zestaw Hataki zawiera akrylowe farby wysokiej jakości w zakręcanych buteleczkach 17ml z zakraplaczem. W zestawie znajdują się kolory do malowania lokomotyw od 2000:

HTK-A701 – Blue Grey (RAL 7031) (niebiesko-szary) – To kolor do malowania dachów na polskich lokomotywach diesla i elektrycznych należacych do epoki Vb.

HTK-A702 – Yellow Green (RAL 6018) (żółto-zielony), to kolor wykorzystywany do malowania górnej sekcji (poziom okien) i niższej sekcji lokomotyw PKP, także z epoki Vb.

HTK-A703 – Mint Green (RAL 6029) (niebiesko-zielony), to powszechny kolor przeznaczony do malowania środkowej sekcji lokomotyw z napędem diesla i elektrycznych, również z epoki Vb.

HTK-A707 – Colza Yellow (RAL 1021) (rzepakowy żółty), używany do malowania frontów polskich lokomotyw, zastosowany w celu zwiększenia widoczności, w latach 1988 – 2000.

HTK-A100 – Jet Black (RAL 9005) (czarny), to po prostu kolor do malowania podwozia w lokomotywach PKP, epoka Vb.

HTK-A705 – Bright Red Orange (RAL 2008) (jaskrawo-pomarańczowy) – to kolor do malowania części podtrzymujących w lokomotywach z epoki VB

Zestaw kolorów kolejowych i inne farby Hataka Hobby można nabyć w sklepie Arma Hobby.