W naszym ABC Modelarstwa kleimy model Supermarine Spitfire Mk.IXc, Airfix, skala 1:72. Dzisiaj część czwarta, sklejanie częsci plastikowych.

Elementy kabiny modelu już pomalowane. Przydało by się zacząć sklejać te elementy w całość. W tym celu potrzeba znowu kilka drobiazgów.

Zanim zaczniemy …

odc4_01

Do klejenia jest potrzebny … klej. Tak więc trzeba by go kupić. Osobiście polecam klej Revell Contacta z dozownikiem z igły. Schnie wstępnie w przeciągu 10 minut. W tym czasie można jeszcze skorygować położenie klejonych elementów. Do pełnego zaschnięcia spoiny warto poczekać ok. 10-12 godzin. Dobierz sobie jeszcze kilka wykałaczek do rozprowadzania bądź zbierania ew. nadmiaru kleju.

odc4_02

Sklejone elementy warto na czas schnięcia unieruchomić, bądź docisnąć. W przypadku klejenia prostego kadłuba jaki ma Spitfire, bardzo przydatne są gumki recepturki. Kiedyś można było je dostać aptekach. Teraz także są spotykane w sklepach papierniczych.

odc4_03

Dobra do dociskania (i nie tylko) jest taśma modelarska firmy Tamiya. Służy także do maskowania podczas malowania, ale o tym się będzie można przekonać w jednej z następnych części relacji. Kupić ją można zazwyczaj w sklepach modelarskich. Jest sprzedawana na rolkach w różnych szerokościach.

Dodatkowo kup sobie jeszcze farbę w najczęściej używanym kolorze w modelarstwie – czyli czarnym. Zdecydowanie się przyda.

Klejenie kadłuba modelu plastikowego

odc4_04

Pomalowane elementy modelu plastikowego oczyść na powierzchniach przeznaczonych do klejenia. Można to zrobić papierem ściernym, bądź zakupionym wcześniej nożykiem. Sprawdź jeszcze ostatni raz czy elementy do siebie pasują. Jeśli tak to dobrze. Można zaczynać klejenie.

odc4_05

Teraz kleisz małe elementy, więc nałóż małe ilości kleju. Dosłownie po pół kropli z igły. Rozprowadź końcówką wykałaczki i przyłóż. W razie potrzeby posiłkuj się kolejnością sklejania podaną w instrukcji zestawu.

[su_box title=”Waloryzacja ? Co to jest ?”]Niepokoi cię chyba jeden szczegół. W zestawie nie ma otworu w płycie za siedziskiem. A tu jest. Czy to nie ten zestaw ? Zapewniam Cię, że to ten zestaw. Tylko ja wywierciłem ten otwór w celu dodania pasów fototrawionych. Tylko po co ? Ano po to aby bardziej urealnić model. Takie dodawanie elementów spoza zestawu, oraz dorabianie swoich od podstaw nazywa się waloryzacją.[/su_box]

odc4_07

W międzyczasie jak wysycha spoina na fotelu, można się przyjrzeć elementom kadłuba. Czy tablica przyrządów była taka zielona jak reszta kabiny ? W Spitfire z reguły nie. Była wręcz czarna. Trzeba ją pomalować na kolor czarny. Możesz pomóc sobie maskując część powierzchni zakupioną taśmą Tamiya.

Teraz trzeba przygotować się do przyklejenia fotela z podłogą i płytą pancerną do wnętrza kadłuba. Oczyszczasz więc miejsca klejenia tak jak to opisałem powyżej. Pasujesz wstępnie i próbujesz złożyć na sucho dwie połówki kadłuba detalami kabiny.

odc4_08

Jeśli pasują … to ? Oczywiście trzeba przykleić. Nie przykleja się jednocześnie detali do dwóch połówek kadłuba. Najpierw przyklej wstępnie do pierwszej i złóż na sucho drugą połówkę. Element ustali swoje położenie i nie będzie ci wypadał z ustalonego miejsca.

odc4_09

Po 10 minutach nałóż klej na punkty dla kołków pozycjonujących i rozprowadź po krawędziach klejenia. Miej przygotowane gumki dociskowe albo kawałki taśmy. Przyłóż dwie połówki do siebie i dociśnij. Jeśli są poprawnie ułożone to ustabilizuj docisk przez założenie gumek lub taśmy.

Odłóż model do następnego dnia. Te spoiny muszą dobrze zaschnąć.

Cdn …

[su_box title=”Co zrobić:”]- kupić klej z dozownikiem z igły – kupić wykałaczki – zaopatrzyć się w tzw. gumki recepturki – kupić taśmę maskującą Tamiya [/su_box]