Hasegawa to japońska firma, która zajmuje się produkcją modeli plastikowych, która zaczęła działalność w 1941 roku. Często porównuje się ją do firmy Tamiya, jednak jej oferta, jest znacznie mniejsza – nie oznacza to jednak, że jest ona mniej ciekawa.

Jedną z najciekawszych serii, które można znaleźć w ofercie Hasegawy, jest seria Science Fiction, oferująca niesamowite modele futurystycznych statków kosmicznych, mechów i innych pojazdów. Już na pierwszy rzut oka widać, że powstały one jako efekt fascynacji japońskimi kreskówkami.

mk3_2

W tym artykule przedstawimy więcej informacji na temat modeli mechów, dostępnych w ofercie firmy Hasegawa.

Czym jest mech (mecha)?

Termin mech oznacza humanoidalnego robota, który jest poruszany przez pilota siedzącego w swoim wnętrzu, lub sterującego robotem zdalnie, albo robota poruszającego się autonomicznie. Podczas gdy w Europie takie roboty są postrzegane raczej jako powolne, ciężkie i mające jednoznaczne przeznaczenie militarne, w kulturze japońskiej, postrzega się je zupełnie inaczej. Cechują się one zwinnością i szybkim poruszaniem się.

Mechy pojawiały się w wielu seriach anime, a najlepiej są znane z serii Transformers. Ten temat przez wiele lat był pomijany w modelarstwie, a na pomysł wprowadzenia modeli plastikowych mechów, wpadła firma Hasegawa.

Modele Mecha dostępne w ofercie Hasegawy

Hasegawa produkuje dwie główne serie Mecha: MechatroWeGo i Machinen Krieger

MechatroWeGo

mechatrowegoMechatroWeGo – roboty z tej serii były dostępne poprzednio jako zabawki, natomiast dziś, możesz zająć się ich sklejaniem. Już na pierwszy rzut oka widać, że to mechy o pokojowym charakterze, na co wskazują ich zaokrąglone krawędzie i pastelowe kolory.

W tej serii znajdziesz takie mechy, jak:

 • Warm & Cool Shinonome
 • Aka & Kiiro
 • Mizuiro & Momorio
 • Milk & CaCao

Są one dostępne wraz z figurkami ludzi. W jednym opakowaniu znajdują się 2 roboty, z ruchomymi stawami oraz otwieraną przednią częścią, w której można schować figurkę dziecka. Sklejanie tych modeli ułatwia to, że są one wykonane z barwionego plastiku i nie wymagają dodatkowego malowania.

Machinen Krieger

Robot Battle Machinen Krieger to seria mechów, które wyróżniają się znacznie wyższym realizmem i interesującą historią. W czasie IV wojny światowej ludzkość wyginęła i ponownie odrodziła się, by znów zacząć walki. Żołnierze należący do organizacji IMA zaczęli walkę z robotami SDR, wyposażonymi w futurystyczną broń. W zestawach znajduje się model mecha, a niektórych zestawach, także jego pilota. Figurki mają około 13 cm wysokości (skala 1/20) i wymagają zaawansowanych umiejętności modelarskich. Dokładnie odwzorowano także wnętrze modelu, w którym można posadzić pilota. Mechy dostępne w tej serii, mają ruchome stawy.

MK07_12

Zestawy są dostępne także w edycjach limitowanych. Zestawy modelarskie dostępne w serii Science fiction wyróżniają się także rewelacyjną, stylizowaną grafiką na opakowaniu.

MK44アンモナイツ フタ - コピー

Dlaczego warto postawić na modele mechów firmy Hasegawa?

Modele dostępne w ofercie tego producenta, to świetna odskocznia od sklejania „zwykłych” samolotów i pojazdów naziemnych. Jeśli bardziej od historii II wojny światowej i późniejszych konfliktów, interesują Cię anime, modele firmy Hasegawa z „kosmicznej” serii, będą dla Ciebie znacznie bardziej interesujące. MechatroWeGo to seria, w której są dostępne modele wymagające mniej czasu na sklejenie, z uwagi na to, że są od razu pomalowane na odpowiednie kolory. Polski dystrybutor Hasegawa nie ma na stanie modeli Mechas, polskim modelarzom pozostają sklepy europejskie lub niezawodny Hobby Link Japan.

Malowanie modeli Mecha – Ma.K

Robot Battle Maschinen Krieger,w skrócie Ma.K, to poważniejsze modele, składające się z dużej ilości części i dające duże pole do popisu podczas malowania. Polska firma modelarska Hataka Hobby ma w swej ofercie zestaw farb przeznaczony specjalnie do malowania modeli z serii Mecha.

HTK-AS41 Combat Mechas & Robots paint set

as41

 • HTK-A901 Mecha Black Grey
 • HTK-A904 Mecha Grey Base
 • HTK-A905 Mecha Grey Shadow
 • HTK-A906 Mecha Green Base
 • HTK-A907 Mecha Green Flash
 • HTK-A104 Traffic Yellow
 • HTK-A902 Mecha Red Oxide
 • HTK-A903 Mecha Metallic Blue

Farby są dostępne w sklepie Arma Hobby link.