Rosomak jest transporterem opancerzonym, który produkowany jest w zakładach Rosomak S.A. (dawniej Wojskowe Zakłady Mechaniczne) w Siemianowicach Śląskich. Wóz skonstruowany został w Patria Vehicles Oy w Finlandii i pierwotnie nosił nazwę AMV (Armored Modular Vehicle). W maju 2016 ma ukazać się model Rosomaka w skali 1/35 produkcji polskiej firmy IBG. Zobaczmy czym wyróżnia się nasz podstawowy transporter WP i jakie atrakcje przygotowało IBG.

KTO_Rosomak

Napęd Rosomaka

Pojazd opiera się na silniku Scania D1 56A03PE. Jest to wysokoprężny, rzędowy, 6-cylindrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 490 KM i momencie równym 1.97 kNm. Transporter wyposażony jest w automatyczną skrzynią biegów ZF 7HP 902S Ecomat. Prędkość maksymalna, jaką może osiągnąć maszyna to nieco ponad 100 km/h na lądzie i około 10 km/h w wodzie. Zapas paliwa jaki można zgromadzić w zbiornikach – 325 litrów, pozwala na pokonanie 800 km.

Zawieszenie i konstrukcja

Pojazd wyposażony jest w osiem kół, każde z nich posiada niezależny system zawieszenia. Układ amortyzacji pozwala na regulację prześwitu w zakresie od 200mm do -250mm. Pokonywanie przeszkód odbywa się w dość komfortowy sposób, a to wszystko dzięki wysokiemu zawieszeniu o skoku 450 mm. Rosomak jest w stanie pokonać rów o szerokości 2,1 m oraz ściany o wysokości 0,5 m. Kąt podjazdu, z jakim poradzi sobie transporter, wynosi 60%.KTO_Rosomak_przedzial_desantuPrzedział załogi KTO Rosomak

 

Załoga

Transporter jest w stanie przewieźć 11- osobową załogę. Oprócz dowódcy i kierowcy w skład zespoły wchodzi działonowy (osoba odpowiedzialna za obsługę działa i najczęściej sprzężonego z nią karabinu) oraz 8 żołnierzy desantu. Dotyczy to wersji bojowej Rosomaka – 1. W wersji afgańskiej wóz przystosowany jest do przewozu 6 żołnierzy desantu.

kto_plywa

Wersje Transportera

Powstało wiele wersji Rosomaka, a spora ilość pojazdów opierała się na budowie kilku podstawowych edycji bazowych.

Rosomak, Rosomak M1 czy Rosomak M1M to maszyny, które są rozbudowaną wersją bojowego KTO wyposażone w wieże HitFist – 30P. Nie zagłębiając się w szczegóły, wersje te różniły się nieco wyposażeniem i przeznaczeniem. Edycja M1 oraz M1M skierowana była na działania podczas konfliktu w Afganistanie i Czadzie. Pierwsze wersje dostarczone na potrzeby działań, były to wersje podstawowe. Kolejne partie zostały zmodyfikowane o opancerzenie zapewniające poziom ochrony stopnia IV według STANAG 4569.

KTO_Rosomak_M1MRosomak M1M

Kolejne wariacje Rosomaka to M2, M3, S, WEM, NJ oraz WSRiD, które można zaliczyć do edycji rozbudowanych w oparciu o Rosomaka bez wieży HitFist – 30P. M2 wyposażony został w obrotnicę OSS – M; M3 dostał wzmocnione opancerzenie i były jednymi z wozów wyposażonych w system zagłuszania detonacji fugasów.

KTO_Rosomak_WEMKTO Rosomak WEM

Następne edycje transporterów wybudowane zostały na bazie pojazdu z podwyższonym kadłubem. Wozy wykorzystywane są jako pojazdy ewakuacji medycznej. Powstały dwie wersje, tj. WEM oraz WEM – M. W planach jest jeszcze kilka pomysłów na Rosomaka i powstało parę prototypów, które czekają na wdrożenie.

Przeznaczenie KTO Rosomak

Wozy w zależności od wersji wykorzystywane były w boju bądź dołączały do wyposażenia sił wojskowych poszczególnych krajów. W 2007 roku 24 egzemplarze wysłane zostały na działania do Afganistanu. W 2009 roku liczba ta wzrosła do 91 pojazdów. 16 wozów zostało wysłanych również na misję do Czadu. Ogromna ilość transporterów trafiła m.in. do Finlandii Chorwacji, Słowenii, Szwecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz RPA.

Modele plkastikowe pojazdów pancernych Rosomak IBG

IBG zapowiada trzy pudełka pojazdu bojowego KTO Rosomak w różnych wariantach zadaniowych. Pierwsze mają sie ukazać w maju, i nie wiemy jeszcze które z nich:

  • IBG 35032 KTO Rosomak – „Green Devil” 1/35 Scale
  • IBG35033 KTO Rosomak – Polish APC 1/35 Scale
  • IBG35034 KTO Rosomak with OSS-M turret 1/35 Scale

Zdjęcia modelu Rosomaka sklejonego z próbnych wtrysków modelu wyglądają bardzo zachęcająco. Na facebooku zapowiedziano modele 1/72 na przyszły rok. Pozostaje tylko czekać i ostrzyć pędzle!

Zdjęcia: Wikipedia i IBG

Zobacz najlepsze zestawy farb do modeli broni pancernej i do weatheringu w sklepie Arma Hobby tutaj link. Mamy nadzieje, że wkrótce dołącza do nich farby do malowania KTO Rosomak.