W większości krajów, w tym Polsce, lotnictwo akrobacyjne jest domeną zespołów wojskowych. Najsłynniejsze polskie zespoły akrobacyjne, to Biało-Czerwone Iskry, Orlik i Skorpion, natomiast jedynym zespołem cywilnym jest Grupa Akrobacyjna Żelazny.

O Grupie Żelazny

To grupa, którą założono w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w 2000 roku. Po 8 latach działalności, zespół przeniósł się z Zielonej Góry do Poznania.

Ulubioną marką samolotów pilotów tej grupy, jest Zlin – piloci między innymi na modelach:

  • Zlin Z-526 Trener
  • Zlin Z50

Oprócz tego, akrobacje wykonywane są na popularnym samolocie produkcji niemieckiej Extra Flugzeugbau EA300, oraz szybowcu MDM-1 Fox.

zlin

Zdjęcie Model Maker Decals

Jego bazą wypadową jest lotnisko Poznań-Kobylnica. Zespół jest chętnie zapraszany na pokazy lotnicze na całym świecie.

Najwyższym osiągnięciem grupy Żelazny, jest osiągnięcie 17 miejsca przez Wojciecha Krupę. Inni utytułowani członkowie tej grupy, to między innymi:

  • Sebastian Chrząszcz
  • Marek Dubkiewicz
  • Tadeusz Kołaszewski

Grupa Żelazny nie zapomina także o szkoleniach nowych pilotów, oraz jest organizatorem zawodów dla początkujących amatorów awiacji.

Żelazne Modele – Zlin Z-50 z Model Maker

Model Maker, znany producent kalkomanii wkroczył na rynek modeli plastikowych przepakowując modele Zlina Z-50 czeskich firm BrenGun (1/72) i AZ-Model (1/48) w barwach zespołu Żelazny. Modele, należące do kategorii short run przeznaczone są dla zaawansowanych modelarzy ze względu na słabsze spasowanie części i zawarte w zestawie blaszki fototrawione i żywice.

Zlin Z-50 Żelazny 1/72

Model Brengun w skali 1/72 jest przyjaźniejszy w montażu, a ze względu na cenę znajdzie chyba więcej chętnych wśród modelarzy. Zobacz naszą recenzję link.

Model Z-50 Żelazny w skali 1/48

Model Z-50 z firmy AZ Model w skali 1/48 jest, pomimo większej skali, mniej subtelny, montaż może przysporzyć trochę kłopotu nawet zaawansowanemu modelarzowi.


Modele Zlin Z-50 firmy Model Maker w skali 1/72 i 1/48 znajdziesz w sklepie Arma Hobby w dziale modele plastikowe.