Ciekawostką z rynku modelarskiego ostatnich lat są tzw „przepaki”. Zjawisko to pozwala nam kupić model, obecny już od jakiegoś czasu na rynku, w nowej wersji. Zazwyczaj wiąże się to z bogatszym zestawem prosto z pudełka. Nie inaczej jest w przypadku nowej propozycji firmy Model Maker. Producent ten wydał właśnie swoje dwa pierwsze pudełka z modelami plastikowymi. Są to modele samolotu akrobacyjnego Zlin Z50 w dwóch najpopularniejszych skalach lotniczych.

W obu przypadkach to „przepaki” modeli czeskich producentów. Jako wierny skali 1/72 chciałbym przedstawić moje spojrzenie na zestaw właśnie w tej podziałce. Recenzję modelu w 48 możecie znaleźć na Koszalińskim Portalu Modelarskim.

zlin_01

Co w pudle?

Na początku krótka informacja co znajdziemy w środku. Za cenę 85 zł dostajemy wypraski firmy Brengun, 3 blaszki fototrawione, kliszę z zegarami, maski na kabinę i koła, żywiczne koła (których nie ma w plastiku) oraz przepiękne kalkomanie do dwóch maszyn zespołu akrobacyjnego „Żelazny”. Tutaj należy się wyjaśnienie że właśnie temat samolotów tego zespołu jest głównym tematem tego zestawu. Całość z dwoma instrukcjami jest zapakowana w pudełko opatrzone pięknym zdjęciem dwóch maszyn „Żelaznego” w locie.

zlin_02zlin_03zlin_04zlin_05zlin_06zlin_06a

O samym modelu można mówić tylko w superlatywach. Linie podziału są naprawdę delikatne, na lotkach można znaleźć delikatne linie wzmocnień oraz wypukłe nity. Wnętrze kabiny w plastiku prezentuje się bardzo dobrze. Osłona silnika bardzo dobrze oddaje charakterystyczne kształty oryginału. Biorąc pod uwagę technologie Short Run mamy do czynienia z produktem w którym zadbano o detal, jakość powierzchni oraz zgodność z prawdziwym samolotem.zlin_07

Dodatki dostępne w standardzie

O co najważniejsze w tym zestawie oraz uzasadnia jego cenę to dodatki. Blaszki zawierają praktycznie wszystko co zaawansowany modelarz chciałby dodać do modelu. Bardzo ucieszyłem się dodanego w grubej blaszce pałąku podwozia. Blaszki są dopełnione doskonałą klisza z zegarami.

zlin_08zlin_09zlin_10zlin_11

Kalkomanie „Żelaznych” są bardzo dobrze wydrukowane i zawierają wszystkie elementy ozdabiające model. Wystarczy pomalować model na czerwono i nałożyć kalkomanie. Do wyboru mamy dwie maszyny, numer 6 oraz 7.

zlin_12

Zestaw dopełniają maski winylowe na kabinę i koła oraz żywiczne koła bez kapci (w plastiku są koła tylko w kapciach). Całość zawartości pudełka pozwoli wykonać przepiękną miniaturę samolotu akrobacyjnego będącego na pewno powiewem świeżości w natłoku maszyn wojskowych.

zlin_13zlin_14zlin_15

Reklama

Kup Model Zlin Z-50 Żelazny w sklepie modelarskim  Arma Hobby: