Hataka Hobby jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą produkującą farby modelarskie. Jej głównym produktem od dwóch lat są zestawy tematyczne farb do malowania modeli samolotów, pojazdów i kolei serii Red Line. W ostatnim czasie firma wychodzi naprzeciw szczególnym oczekiwaniom dwóch grup modelarzy: początkujących i zaawansowanych. Do nich skierowane są nowe serie farb – Blue Line i Orange Line. Zobaczmy co nowego niosą ze sobą te produkty.

Rodzaje farb modelarskich w ofercie Hataka Hobby

Farby Akrylowe do aerografu – Red Line

Najpierw kilka uwag o zwykłych farbach Hataka Hobby Red Line. Pakowane w typowe 17ml buteleczki farby Red Line są klasycznymi farbami akrylowymi. Ich mocną stroną jest rozpuszczalność w wodzie i duża paleta kolorów autentycznych sprzedawanych w zestawach i osobno. Cechuje je gruby pigment i stosunkowo duża zawartość wypełniacza. Z tego powodu kryjąca warstwa tych farb musi mieć swoją grubość. W większości przypadków nie jest to problemem, chyba że modelarz maluje specjalne efekty wieloma warstwami różnych kolorów. Wtedy pod warstwą farby mogą zanikać drobne detale.

Farby serii Red Line są przeznaczone dla średnio-zaawansowanych modelarzy malujących regularnie aerografem i potrzebujących szerokiej palety kolorów autentycznych. Nie do końca nadają się do malowania pędzlem lub do wyrafinowanych efektów malowanych aerografem.

Seria farb do malowania pędzlem – Blue Line

Pierwszą z nowych serii farb Hataka Hobby jest Blue Line. Są to farby wodne, akrylowe do malowania pędzlem. Przy malowaniu pędzlem największym problemem jest równomierne krycie. Do tej pory zalecało się modelarzom malowanie 2-3 warstwami dobrze rozcieńczonej i dobrze wymieszanej farby. Pierwsze warstwy prześwitywały kolorem podłoża, ale nie powstawały w ten sposób zacieki zbyt grubej warstwy farby. Po pomalowaniu odpowiednia liczba warstw otrzymywano jednolitą powierzchnię, ale jednak gorszą i grubsza niż przy pomocy aerografu.

Farby serii Blue Line pozwalają, po dokładnym wymieszaniu pokryć malowana powierzchnię już tylko jedna warstwa farby. Należy pamiętać o malowaniu raz przy razie, wzdłuż dłuższej krawędzi malowanej powierzchni. Ważne jest nabieranie na pędzel takiej ilości farby, która gładko przechodzi na model a nie spływa tworząc zacieki.

Dla kogo farby serii Blue Line? Nie tylko dla początkujących modelarzy, ale i dla tych spośród zaawansowanych, którzy potrzebują dobrego pokrycia pędzlem: detali lub nawet większych powierzchni trudnych do maskowania.

Seria Lakierów do aerografu – Orange Line

Lakiery celulozowe Orange Line – to w ofercie Hataka Hobby produkty z najwyższej półki. Zaawansowani modelarze od razu dostrzega podobieństwo do farb producentów z Japonii.

Lakiery Orange Line doskonale nakładają się przy pomocy aerografu. Drobny pigment i celulozowy rozcieńczalnik ograniczają praktycznie do zera zapychanie dyszy aerografu, które ma często miejsce przy malowaniu akrylami. Kolejną zaleta drobnego pigmentu i braku wypełniaczy jest bardzo cienka warstwa potrzebna do pokrycia kolorem powierzchni modelu. Dzięki temu nawet najdrobniejsze detale powierzchni będą dobrze widoczne po pomalowaniu kilkoma warstwami różnych kolorów Orange Line. Pozwala to na uzyskanie bardzo dobrej powłoki malarskiej i bezproblemowe stosowanie różnych metod weatheringu.


Zobacz test lakierów Orange Line na blogu Marcina Ciepierskiego z Arma Hobby


Kolejną zaletą Orange Line jest rozcieńczalnik. Jest on praktycznie zamiennikiem dla Levelling Thinnera firmy Gunze, można go stosować do kolorów celulozowych i do surfacera tej firmy. Przewagą rozcieńczalnika Hataki jest łagodny zapach, który na pewno będzie mniej irytował domowników modelarza.

Lakiery Hataki są dostępne w zestawach i jako pojedyncze buteleczki 17ml. Dla kogo przeznaczone są lakiery Orange Line? Dla zaawansowanych, wymagających modelarzy oraz dla wszystkich tych, którzy uwielbiają płynne malowanie aerografem bez potrzeby częstego czyszczenia dyszy.

Zobacz farby modelarskie w sklepie Arma Hobby