Arma Hobby wypuszcza najbardziej chyba oczekiwany model tej dekady, PZL P.11c w skali 1/72. Pierwszy nowoczesny model tego klasycznego samolotu będzie dostępny w najbliższych dniach. Zobacz czego można się spodziewać w pudełku.

PZL P.11c junior set

Zestaw P.11c Junior set przeznaczony jest nie tylko dla młodzieży, ale także dla modelarzy pragnących szybko skleić atrakcyjna replikę lub dla tych, którzy tworzą duże kolekcje z malowaniami z poszczególnych ekadr. Model zawiera standardowe części plastikowe, oraz małą blaszkę fototrawioną (z pasami pilota i z celownikami)  i  kalkomanię z dwoma malowaniami z 2 pułku lotniczego (Kraków):

  • PZL P.11c, 121. Eskadra Myśliwska z Krakowa, w 1939 r. w Armii „Kraków”. Jedyna istniejąca do dziś „p-jedenastka”, która została po wrześniowych walkach zdobyta przez Niemców i nastepnie włączona do kolekcji muzealnej w Berlinie. Po wojnie w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Malowanie opracowane wg egzemplarza muzealnego.
  • PZL P.11c, 122. Eskadra Myśliwska z Krakowa, w 1939 r. w Armii „Kraków”. Samolot pchor. Władysława Chciuka (2 zestrzelenia), który został uszkodzony w walce 1 września i porzucony na lotnisku Bielsko-Aleksandrowice. Po wybuchu wojny godło eskadry, numer samolotu na kadłubie „8” oraz szachownice na ogonie i górnej powierzchni skrzydła zostały zamalowane.

Kalkomanie wyprodukowane przez polski Techmod, w nowej formule, łatwiejsze do przesuwania na właściwą pozycję na modelu.

P.11c Expert set

Model P.11c Expert Set przeznaczony jest dla zaawansowanych modelarzy, pragnących wykonać go na poziomie konkursowym. W zestawie znajdują się części plastikowe, duża blaszką fototrawioną z wieloma detalami wnętrza i powierzchni zewnętrznych płatowca, duża kalkomania włoskiego Cartografa i maski do malowania wiatrochronu i kół podwozia głównego. Malowania zaproponowane w zestawie to dwie maszyny z 1 Pułku lotniczego (Warszawa – Brygada Pościgowa) oraz po jednym Toruńskim i Poznańskim.

  • PZL P.11c, 113. Eskadra Myśliwska z Warszawy, w 1939 r. w składzie Brygady Pościgowej. Samolot por. Hieronima Dudwała (4 zestrzelenia we wrześniu 1939). Przed wojną samolot był uzbrojony także w dodatkowe dwa karabiny skrzydłowe, w 1939 r. zdemontowane.
  • PZL P.11c po próbach nowego kamuflażu w Instytucie Technicznym Lotnictwa. W 1939 r. przydzielony do jednej z eskadr Brygady Pościgowej. We wrześniu rozbity w okolicach Pułtuska podczas lotu bojowego.
  • PZL P.11c, 131. Eskadra Myśliwska z Poznania, w 1939 r. w Armii „Poznań”. Po okrążeniu Armii „Poznań” i Armii „Pomorze” w końcowej fazie Bitwy nad Bzurą 17 września ppor. Henryk Bibrowicz (2 zestrzelenia) i ppor. Lech Grzybowski (2 zestrzelenia) ewakuowali samolot na lotnisko Małaszewicze i tam pozostawili. Po wybuchu wojny godło na kadłubie i szachownice na górnej powierzchni skrzydła zamalowane.
  • PZL P.11c, 141. Eskadra Myśliwska z Torunia, w 1939 r. w Armii „Pomorze”. 2 września zginął na tym samolocie dowódca III/4 Dywizjonu kpt. Florian Laskowski podczas ataku na niemieckie kolumny zmotoryzowane pod Grudziądzem.

Świetne kalkomanie i inne dodatki sprawiają, że cena modelu jest bardzo korzystna w porównaniu do zwykłego modelu plastikowego i dokupywania do niego dodatków innych producentów.

Dokumentacja modelu P.11c

Podczas każdego projektu modelarskiego potrzebna jest odpowiednia dokumentacja. Nawet jeżeli sklejasz model z pudełka, zawsze może pozostać coś niejasnego. Arma Hobby prezentuje serię artykułów historyczno-modelarskich pomagających w zdobyciu wiedzy o wykonywanej miniaturze. Zobacz artykuły z dokumentacją PZL P.11c, poznaj zdjęcia z epoki i historie poszczególnych maszyn uwzględnionych w modelach samolotu.